لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۴

جان کری: کل دریافت ایران بعد از برجام فقط ۳ میلیارد دلار بوده است


جان کری گفت اظهارات برخی نامزدهای انتخابات آمریکا درباره پولی که ایران بعد برجام گرفته، مبالغه آمیز است.
جان کری گفت اظهارات برخی نامزدهای انتخابات آمریکا درباره پولی که ایران بعد برجام گرفته، مبالغه آمیز است.

جان کری وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که ایران پس از اجرای برجام تا کنون تنها امکان برداشت از سه میلیارد دلار از دارایی های خود را داشته است.

آقای کری که در گردهمایی "جی استریت" سخن می‌گفت، ضمن حمایت دوباره از توافق هسته‌ای با ایران، گفت که ارقام مختلفی درباره دسترسی ایران به دارایی‌های نقد خود مطرح شد، از جمله برخی نامزدها این رقم را ۱۵۵ میلیارد و برخی آن را ۱۰۰ میلیارد دلار اعلام کردند اما رقم واقعی آن ۵۵ میلیارد دلار است.

پیشتر نامزدهای جمهوریخواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با انتقاد از توافق هسته‌ای با ایران، با دسترسی جمهوری اسلامی به دارایی های نقد خود در خارج از کشور مخالفت کردند. از جمله دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه که گفت آمریکا ۱۵۰ میلیارد دلار به ایران داده است.

این در حالیست که طی روزهای اخیر نبود امکان برداشت از منابع ارزی و دشواری دسترسی ایران به شبکه بانکی جهانی در میان مقامات جمهوریبحث برانگیز شده است.

ولی الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران که به نیویورک سفر کرده بود گفت که ایران در کل هنوز امکان برداشت از دارایی های بلوکه شده خود را ندارد.

وزیر امور خارجه ایران نیز گفت که از ایالات متحده خواسته است تا موانع دسترسی ایران به بانک های بین المللی را رفع کند.

دوشنبه شب جو بایدن، معاون اول رئیس جمهوری آمریکا و همچنین جان کری در نهاد جی استریت (J Street) سخنرانی کردند. جی استریت که در آمریکا مستقر است، از سال ۲۰۰۸ تشکیل شده و هدف آن ترویج رهبری آمریکایی به منظور خاتمه دادن به مناقشات عرب‌ها و اسرائیل و اسرائیل-فلسطین به طور صلح آمیز و دیپلماتیک است.

XS
SM
MD
LG