لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۹

ظریف: برجام بانک های آمریکایی را شامل نمی شود


وزیر امور خارجه ایران با اعلام اینکه برجام شامل رفع تحریم از بانک‌های آمریکایی نمی‌شود از ایالات متحده خواست که زمینه همکاری بانک‌های غیرآمریکایی با ایران را فراهم کند.

محمد جواد ظریف روز شنبه در کنفرانس خبری مشترک با فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به ایران سفر کرده است، درباره مشکلات ایران در دسترسی به سیستم مالی بین المللی پس از لغو تحریم‌ها گفت: "برجام بانک‌های آمریکایی را شامل نمی‌شود ولی آن‌ها(آمریکایی‌ها) متعهد هستند که برای همکاری سایر بانک‌ها با ایران مزاحمتی ایجاد نکنند."

آقای ظریف یکی از اهداف برجام را ایجاد زمینه و تسهیل دسترسی ایران به سیستم مالی بین المللی عنوان کرد و گفت که ایران و اتحادیه اروپا به آمریکا فشار آورده اند که که این کار را انجام دهد.

سخنان آقای ظریف دو روز پس از آن بیان شد که رئیس کل بانک مرکزی ایران به منظور بررسی وضعیت برجام و رفع موانع ارتباطات مالی بین المللی ایران، با جک لو وزیر خزانه داری ایالات متحده دیدار کرد.

بنا بر اعلام وزارت خزانه‌داری آمریکا، جک لو در این دیدار گفته است "تا وقتی ایران به توافق‌های اتمی خود در ارتباط با برنامه جامع اقدام مشترک عمل می‌کند، آمریکا هم با حسن نیت به تعهدات خود در زمینه برداشتن تحریم‌های هسته‌ای عمل خواهد کرد."

با این حال رئیس بانک مرکزی ایران در نشستی در شورای روابط خارجی آمریکا گفت که اقدامات لازم برای همکاری مالی با ایران کافی نبوده است و ایران در کل قادر به برداشت از دارایی‌های مسدود شده خود نیست.

مشکلات دسترسی ایران شبکه بانکی بین المللی بانکی پس از لغو تحریم‌ها، طی هفته‌های اخیر خبرساز شده است. اگر چه تحریم‌های هسته ای ایران لغو شده است اما ایالات متحده برخی از تحریم‌های یکجانبه در مسائلی مربوط به تروریسم و حقوق بشر را علیه ایران حفظ کرده است. بخشی از این تحریم‌ها که شامل محدودیت‌های بانکی است، معامله ایران با بانک‌های خارجی را که نگران مجازات‌های آمریکا هستند، دشوار کرده است.

در همین رابطه، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در کنفرانس مشترک خود با آقای ظریف به خبرنگاران گفت که بانک‌های اروپایی علاقه‌مند به ایجاد ارتباط با ایران هستند.

او ضمن تایید وجود مشکلاتی برای برقراری ارتباطات بانکی میان ایران و اروپا گفت: "ما تمامی اطلاعات لازم را در مورد روابط مالی و بانكی با عنوان رهنمود در دوره پس از تحریم مسایل هسته‌ای ارائه كردیم اما اتحادیه اروپا نمی‌تواند كشورهای دیگر را مجبور به انجام كاری كند؛ آنها خود باید اقدام كنند."

ایالات متحده تا کنون درباره انتقادات ایران نسبت به محدودیت های بانکی باقی مانده علیه ایران اعلام کرده است که دسترسی به سیستم بانکی آمریکا جزو توافق هسته‌ای و برجام نبوده است و تحریم‌های غیرهسته‌ای ایران هنوز باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG