لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۱

رئیس بانک مرکزی ایران در آمریکا؛ درخواست رفع موانع تحریم های بانکی موضوع دیدار سیف و جک لو


جک لو وزیر خزانه داری آمریکا و ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران.
جک لو وزیر خزانه داری آمریکا و ولی الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران.

رئیس کل بانک مرکزی ایران برای شرکت در نشست مشترک بهاره بانک جهانی و صندوق بین المللی پول ، در راس هیاتی متشکل از معاونت های ارزی و اقتصادی این بانک به آمریکا آمده است.

رسانه های داخلی ایران رایزنی درباره شرایط اقتصادی ایران پس از برجام را از محورهای اصلی گفت‌وگوهای ولی‌الله سیف با مقام‌های اقتصادی کشورهای دیگر اعلام کرده‌اند.

به نوشته وبسایت بانک مرکزی ایران، سفر آقای سیف به آمریکا فرصت مناسبی فراهم می‌آورد تا ملاقات‌هايی ميان هیات ایرانی با هيات‌های دیگر کشورها، در راستای گسترش همکاری‌های بانکی و اقتصادی فی‌مابين انجام شود.

به گزارش ای‌.بی‌.سی‌ نیوز، ولی‌ الله سیف روز پنجشنبه پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران با جک لو وزیر خزانه‌داری آمریکا ملاقات می‌کند.

رئیس بانک مرکزی ایران همچنین قرار است روز جمعه در شورای روابط خارجی آمریکا، از نهادهای غیرانتفاعی با نفوذ در ایالات متحده، در ارتباط با شرایط اقتصادی ایران پس از برجام نیز صحبت کند.

خبرگزاری تسنیم نیز نوشته است که یکی از موضوعاتی که به طور حتم در جریان این سفر مورد مذاکره ایران و غرب خواهد بود، رفع موانع و تحریم‌های بانکی برای برقراری ارتباط فعالان اقتصادی ایران با دنیاست.

به نوشته این خبرگزاری، با وجود گذشت چند ماه از اجرای برجام و انجام تعهدات ایران هنوز مشکلات بسیاری پیش پای فعالان اقتصادی و بانک‌های ایرانی برای ارتباط با دنیا وجود دارد، که مهم‌ترین آنها، عدم گشایش اعتبار بانکی از سوی بانک‌های خارجی است.

پیشتر گروهی از کارشناسان امور بانکی، سوئیفت یا رد و بدل کردن ارز میان بانک‌های ایران و سایر کشورها را مشکلی حل شده دانسته بودند، اما مشکل اصلی را در ترس بانک‌های جهان از جریمه‌های آمریکا برای گشایش اعتبار اسنادی (ال سی) برای بانک‌های ایرانی اعلام کرده بودند.

نشست مشترک صندوق بین المللی پول و بانک جهانی، هر ‌ساله در دو نوبت برگزار می‌شود، که طی آن از همه رؤسای کل بانک‌های مرکزی و وزیران اقتصادی و دارایی کشورهای عضو دعوت به عمل می‌آید.

در سالهای گذشته، محمود بهمنی رئیس‌کل سابق بانک مرکزی برای شرکت در اجلاس بانک جهانی به واشنگتن سفر کرده بود.

XS
SM
MD
LG