لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۷

کری و ظریف برای بررسی پیشرفت برجام در نیویورک دیدار می کنند


وزرای خارجه ایران و آمریکا برای بررسی میزان پیشرفت در اجرای برجام با یکدیگر دیدار می‌کنند.

وزارت خارجه آمریکا تایید کرد که جان کری روز سه‌شنبه، ۳۱ فروردین در حاشیه مراسم امضای موافقت نامه تغییرات آب و هوایی در نیویورک با همتای ایرانی خود، محمدجواد ظریف دیدار کند.

آقای ظریف و هیات همراه او برای شرکت در مراسم امضای موافقتنامه تغییرات اقلیمی که سال گذشته با حضور رهبران جهان در پاریس به دست آمد، راهی نیویورک شده است.

از سوی دیگر قرار است در همین هفته سومین کمیسیون مشترک ایران و ۱+۵ برای بررسی برجام در سطح معاونان وزیران خارجه برگزار ‌شود.

دیدار وزرای خارجه ایران و آمریکا و نشست کمیسیون برجام در حالی صورت خواهد گرفت که انتقادها در ایران در پی باقی ماندن مشکلات مبادلات مالی پس از رفع تحریم‌ها بالا گرفته است.

علاوه بر انتقاداتی که از سوی رهبر جمهوری اسلامی و مخالفان برجام در این باره مطرح شده است، ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی ایران که هفته گذشته به نیویورک سفر کرده بود نیز گفت که با وجود برداشتن تحریم های هسته ای، ایران هنوز امکان بهره برداری از منابع مالی خود در خارج از کشور را ندارد.

هر چند کاخ سفید اعلام کرده است که دسترسی به نظام بانکی آمریکا بخشی از برجام نبوده است، اما مقام‌های ایران معتقدند که آمریکا باید موانع موجود بر سر دسترسی ایران به سیستم بانکی غیرآمریکایی را فراهم کند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران شنبه گذشته ۲۸ فروردین در نشست خبری مشترک با فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تایید کرد که برجام قرار نبود دسترسی ایران به بانک های آمریکایی را ممکن کند اما گفت که ایران و دیگر کشورها از آمریکا خواسته‌اند تا امکان مبادلات مالی ایران با بانک‌های بین‌المللی غیرآمریکایی را فراهم کند.

آمریکا با وجود لغو تحریم‌های هسته‌ای ایران، تحریم‌های یکجانبه دیگری را علیه ایران حفظ کرده است که معامله با دلار و دسترسی به شبکه بانکی آمریکا را برای ایران غیرممکن کرده است. این موضوع موجب شده تا بانک های بزرگ اروپایی که شرکای آمریکایی دارند نیز با نگرانی از مواجه شدن با مجازات‌های آمریکا از معامله با ایران سر باز بزنند.

با این حال فدریکا موگرینی در کنفرانس خبری مشترک خود با ظریف تایید کرد که ایران به تعهدات خود در قبال برجام عمل کرده است و ابراز امیدواری کرد که موانع بر سر مبادلات مالی ایران و اروپا به زودی رفع شود.

انتظار می رود آقای ظریف در این دیدار که به همراه عباس عراقچی و مجید تخت روانچی، معاونان وی صورت می‌گیرد، درباره موضوع مشکلات ایران در مبادلات بانکی بین المللی پس از اجرای برجام با جان کری گفت و گو کند.

XS
SM
MD
LG