لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۱:۵۴

کری: توافق اتمی با ایران تهدیدی علیه اسرائیل نیست


جان کری، وزیر خارجه آمریکا می گوید مذاکرات جهانی درباره پرونده اتمی ایران تهدیدی علیه امنیت اسرائیل نیست. نخست وزیر اسرائیل، بنیامین نتانیاهو، علیه هرگونه «توافق بد» با ایران که تهران را ملزم به برچیدن تمامی فعالیت های اتمی اش نکند،کمپین براه انداخته است.

در آستانه برپایی دور بعدی مذاکرات ایران و ۵+۱ در ژنو، کری می گوید کشورهای بین المللی در اطمینان از این که ایران به بمب اتم دست نخواهد یافت، اتحاد نظر دارند.

جان کری گفت: «همه ما بر سر لزوم یک روند شفاف، مطمئن و شکست ناپذیر توافق داریم که عدم دستیابی ایران به سلاح اتمی را صراحتا تضمین کند. به این معنی که به دوستانمان در اسرائیل و در منطقه هم این تضمین را بدهد. همچنین به همه ما که اینجا در آمریکا هستیم و در کنگره آمریکا.»

آقای کری این سخنان را روز دوشنبه (۲۷ آبان - ۱۸ نوامبر) در کنفرانسی مشترک با وزیر خارجه ترکیه در واشنگتن ایراد کرد.

توافق اولیه جامعه جهانی با ایران و امکان ادامه مذاکرات درباره توافق طولانی مدت با تهران مخالفت اسرائیل و شماری از نمایندگان کنگره آمریکا را به دنبال داشته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل روز یکشنبه به کابینه کشورش گفت که توافق مورد بحث با ایران یک «توافق بد» است. او گفت فشار اقتصادی بیشتر از طریق تحریم های سنگین تر علیه ایران «نتیجه بهتری از راه حل دیپلماتیک خواهد داشت.»

اسرائیل همواره تهدید کرده که برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی حاضر است به مواضع حساس ایران حمله نظامی کند.

ایران می گوید به دنبال تولید سلاح نیست. اما بخش هایی از برنامه اتمی ایران فراتر از چیزی است که برای مقاصد تحقیقاتی و انرژی مورد نیاز است.

جان کری افزود که برای نگرانی های آقای نتانیاهو درباره امنیت اسرائیل احترام زیادی قائل است: «بگذارید صراحتا بگویم که هیچ یک از اقدامات ما اسرائیل را زیر خطر مضاعف قرار نمی دهد. به اعتقاد ما اقداماتمان در جهت کاهش خطر است.»

آمریکا می گوید به حق ایران در برخورداری از انرژی صلح آمیز هسته ای احترام می گذارد. داووداوغلو گفت دولت ترکیه نیز همین موضع را دارد.

وزیر خارجه ترکیه گفت: «ترکیه نمی خواهد شاهد هیچ سلاح اتمی در خاورمیانه باشد. ما نمی خواهیم هیچ کشوری سلاح اتمی داشته باشد اما در عین حال ما طرفدار تکنولوژی صلح آمیز هسته ای هستیم.»

وزیران خارجه آمریکا و ترکیه در سخنانشان همچنین درباره جنگ داخلی سوریه، خشونت های فرقه ای در عراق، مذاکرات صلح خاورمیانه، اصلاحات داخلی در ترکیه و مسائل سیاسی قبرس و قراباغ مذاکره کردند.
XS
SM
MD
LG