لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

اسرائیل فرانسه را به حفظ قاطعیت درباره ایران ترغیب کرد


نخست وزیر اسرائیل فرانسه را ترغیب کرده که در مذاکرات حول پرونده اتمی ایران، قوی باشد.

بنیامین نتانیاهو در مصاحبه با روزنامه فرانسوی فیگارو-چاپ شنبه- و در آستانه سفر فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه به اسرائیل، گفته است: «امیدواریم که فرانسه عقب نشینی نکند. ایالات متحده همچنان بزرگترین متحد ما است ولی روابط ما با فرانسه بسیار ویژه است.»

فرانسه طی مذاکرات نمایندگان جامعه بین الملل با ایران در ژنو، مواضع سختی را نسبت به بقیه مذاکره کنندگان بین المللی علیه ایران اتخاذ کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، آقای نتانیاهو در سخنان اخیرش با فیگارو گفته است: «درمورد ایران، کشورهای ما فارغ از آن که چه حزبی روی کار باشد، سالهاست که از مواضع مشترک دفاع می کنند، و ما این شراکت را در دوره ریاست جمهوری آقای اولاند نیز ادامه می دهیم. ما از موضع قاطعانه و منسجم او در قبال تهران استقبال می کنیم.»

جناح محافظه کار در ایران فرانسه را به مشکل افکنی در معامله ای متهم می کند که می تواند در ازای کاهش تحریم های اقتصادی علیه ایران، به غرب تضمین می دهد که ایران به دنبال تولید سلاح اتمی نیست.

مذاکرات ایران و نمایندگان کشورهای ۵+۱ قرار است هفته آینده در ژنو از سرگرفته شود.

اسرائیل، بارها به متحدان غربی اش هشدار داده که به اندازه کافی بر ایران سختگیری نمی کنند.

نتانیاهو حاکمیت ایران را «متخاصم، خشن، زورگو و آخرزمانی» توصیف کرده و گفته است: «من قویا معتقدم که نباید کوتاه بیاییم. این کشور در حال دستیابی به موشک بالیستیک قاره پیما است، که پیش نویس پیمان ژنو درباره اش سکوت کرده است.»

نخست وزیر اسرائیل به فیگارو گفته است: «این موشک ها به چه دردی می خورند؟ آنها برای حمله به اسرائیل نیستند، که الان در تیررس است. این موشک برای رسیدن به پاریس، لندن، واشنگتن و یا نیویورک است. هنگام مواجهه با ایران، نمی توان ضعیف عمل کرد.»
XS
SM
MD
LG