لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۳۶

فرانسه درباره ایران به اسرائیل اطمینان داد


فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، روز یکشنبه در اولین روز سفر سه روزه اش به اسرائیل، به مقامات آن کشور تضمین داد که در مقابل تسهیل تحریم های اقتصادی ایران محکم می ایستد. اولاند گفت فرانسه این موضع سخت را تا زمانی ادامه می دهد که متقاعد شود تهران از هر گونه تلاش برای تولید سلاح اتمی دست کشیده است.

وعده آقای اولاند می تواند کمپین فشرده بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل علیه توافق میان متحد عمده اش آمریکا و دیگر کشورهای قدرتمند جهان با ایران را تقویت می کند.

فرانسوا اولاند در بدو ورود به اسرائیل در فرودگاه تل آویو گفت: «تا وقتی مطمئن نشویم که ایران به دنبال سلاح اتمی نیست، تمامی مطالبات و تحریم ها بر سرجایشان باقی می ماند.»
آقای نتانیاهو قرار است پس از سفر رئیس جمهوری فرانسه به کشورش، روز چهارشنبه به مسکو برود تا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ملاقات کند. او سپس روز جمعه در اسرائیل میزبان جان کری، رئیس جمهوری آمریکا خواهد بود.

این دیدارها در آستانه دور بعدی مذاکرات ایران با کشورهای 5+1 در ژنو صورت می گیرد. مقامات بین المللی و ایرانی ابراز امیدواری کرده اند که در این دور مذاکرات به توافق بر سر پرونده اتمی تهران دست یابند.

بنیامین نتانیاهو هرگونه پیشنهاد توافق در این مذاکرات را محکوم کرده است. او روز یکشنبه به کابینه اسرائیل گفت: «امیدوارم تمامی دوستانمان را طی این هفته و روزهای آینده متقاعد کنیم که به توافق بهتری دست یابند.»

نتانیاهو می گوید تحریم های سخت اقتصادی غرب علیه ایران نه تنها حفظ بلکه باید تقویت شود تا وقتی که ایران کاملا برنامه غنی سازی اورانیوم را برچیند. نخست وزیر اسرائیل می گوید هر شرطی کمتر از این به ایران امکان تولید سلاح اتمی می دهد.

بنیامین نتانیاهو در کنفرانس خبری مشترک با فرانسوا اولاند گفت: «یک توافق خوب باید قابلیت تهیه مواد سوخت هسته ای، یعنی سانتریفیوژ را از ایران بگیرد. ایران همچنین باید راکتورهای پلوتونیوم و آب سنگین را برچیند که آنها هم برای تولید بمب هسته ای هستند.»

فرانسوا اولاند نیز چهار شرط را برای توافق با ایران تعیین کرد و گفت: «تمامی تاسیسات اتمی ایران باید زیر نظارت بین المللی قرار گیرد، غنی سازی اورانیوم ۲۰درصد تعلیق شود، ذخایر فعلی اورانیوم غنی شده در ایران کاهش یابد و ساخت راکتور آب سنگین اراک متوقف شود.»

رئیس جمهوری فرانسه گفت: «این ها شرایطی است که برای رسیدن به توافق الزامی هستند.»

روابط اسرائیل و آمریکا، اخیرا بر سر زمزمه های توافق هسته ای ایران با جامعه بین الملل، دچار تنش شده است. نتانیاهو نظر باراک اوباما درباره کاهش تحریم های ایران در ازای همکاری ایران با جامعه جهانی مخالف است و می گوید این کار نتیجه عکس دارد. او به شبکه خبری سی ان ان گفت: «تسهیل تحریم ها سرمایه گذاری های جدید پایدار را به سوی ایران روانه می کند.» او تاکید کرد: «تحریم ها باید افزایش یابد. در واقع اگر به یک توافق بد برسید، ممکن است به جایی برسید که تنها گزینه، اقدام نظامی باشد.»

روز شنبه سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه از نزدیک شدن شش قدرت جهان و ایران به توافق خبر داد. یک روز قبل نیز یک مقام ارشد آمریکایی از احتمال رسیدن به توافق در دور آینده مذاکرات با ایران خبر داده بود.

فرانسوا اولاند ضمن تایید امیدواری درباره رسیدن به توافق با ایران در مذاکرات هفته جاری گفت: «چنین چیزی غیرقابل انکار است. اما کافی نیست، به همین دلیل است که فرانسه از تمامی سهم خود در مذاکرات بهره می برد.»

کشورهای قدرتمند جهان به برنامه اتمی ایران مشکوکند و می گویند ایران به دنبال تولید سلاح اتمی است. ایران این اتهامات را یکسره رد می کند.
XS
SM
MD
LG