لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۲۴

لاوروف: شانس رسیدن به توافق در ژنو زیاد است


وزیرامورخارجه روسیه می گوید اختلاف های اساسی درمذاکرات اتمی با ایران برطرف شده و امکان رسیدن به توافق در مذاکرات ژنو زیاد است. ازسوی دیگریک مقام ارشد ایران می گوید تا حقوق مردم ایران تأمین نشود توافقی درکار نخواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، سرگئی لاوروف درمصاحبه ای تلویزیونی که روز شنبه پخش شد، گفت «برداشت کلی ما این است که فرصت بسیار خوبی وجود دارد و نباید از دست برود.»

او در اشاره به بحث با کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درحاشیه کنفرانس وزیران امورخارجه اروپا وآسیا گفت «در مورد مسائلی که باید حل شود، هیچ اختلاف اساسی وجود ندارد و ایران و گروه شش قدرت جهانی برای رسیدن به توافق آماده هستند».

لاوروف گفت آنچه اکنون به آن نیاز است این است که «توافقی که در زبان دیپلماتیک به آن رسیده ایم به درستی مشخص شود، تا آن که در حقیقت یک سند مشترک باشد».

با این حال، اوعلیه افزودن شرط های بیشتربرای ایران زمانی که مذاکرات از سرگرفته می شود هشدار داد و گفت «چنین اقدامی چیزی را تغییر نخواهد داد. گام هایی که لازم است جهت آرام ساختن وضع وایجاد شرایط برای حل مسئله اتمی ایران برداشته شود، برای گروه شش وایران روشن است».

لاوروف در مصاحبه حاضر نشد درباره موضع فرانسه در مذکرات اظهار نظر کند.
درتهران، عباس عراقچی قائم مقام وزیرامورخارجه جمهوری اسلامی ایران گفت بدون تأمین حقوق مردم ایران نمی تواند توافقی صورت گیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، عراقچی پیش بینی کرد مذاکرات دشواری در پیش روخواهد بود.
XS
SM
MD
LG