لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۲

نتانیاهو علیه ایران با شش قدرت عمده جهان مذاکره می کند


استقبال گرم نتانیاهو از اولاند در فرودگاه بن گوریون، ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳
استقبال گرم نتانیاهو از اولاند در فرودگاه بن گوریون، ۱۷ نوامبر ۲۰۱۳

نخست وزیر اسرائیل پیشاپیش مذاکرات ژنو بر سر برنامه اتمی ایران کمپینی برای متقاعد کردن شش کشور علیه ایران آغاز کرد

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز یکشنبه کمپین فشرده ای را برای متقاعد کردن کشورهای قدرتمند جهان در اعمال شروط سختگیرانه تر در معامله اتمی با ایران آغاز کرد. دور بعدی مذاکرات شش قدرت عمده جهان با ایران این هفته در ژنو برگزار می شود.

روز یکشنبه، نتانیاهو، پس از ملاقات با فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، که برای دیداری سه روزه در اسرائیل به سر می برد، به مسکو سفر می کند تا با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مذاکراتی داشته باشد و سپس به اسرائیل باز می گردد تا با روز جمعه با جان کری، وزیر خارجه امریکا دیدار و گفت و گو کند.

نتانیاهو پیش نویسی را که قرار است در دور سوم مذاکرات بین شش قدرت عمده جهان با تهران از ۲۰ تا ۲۳ نوامبر مورد مذاکره قرار گیرد ، پیشاپیش محکوم کرده است. در این پیش نویس قرار است در برابر تعلیق بخش هایی از فعالیت های اتمی ایران، برخی تحریم ها برداشته شوند.

نتانیاهو در اظهارات علنی هفتگی در جلسه هیئت وزیران گفت:«امیدوارم بتوانیم دوستان مان را در این هفته و در چند روز آینده متقاعد کنیم که توافق نامه بهتری تهید کنند».

نتانیاهومی گوید نه تنها باید تحریم های موجود حفظ شوند بلکه تحریم های سختگیرانه تری نیز علیه ایران باید وضع شود زیرا در غیر این صورت ایران قادر به ساختن سلاح اتمی خواهد شد.

موضع نتانیاهو در کنگره آمریکا نیز هوادارانی دارد و احتمال دارد که قانون تحمیل تحریم های جدید و سختگیرانه تر در هفته آینده در سنای آمریکا مطرح شود.

نخست وزیر اسرائیل همچنین اعلام کرد که این مسئله در صدر گفت و گوهایش با فرانسوا اولاند بوده است. اسرائیل از فرانسه به خاطر موضع گیری اش در دور دوم مذاکرات ژنو که به بن بست گفت و گو ها انجامید، تمجید و قدردانی کرده است.

اولاند در مراسم استقبالی که به مناسبت ورودش به اسرائیل با حضور نتانیاهو در فرودگاه تل آویو برگزار شده بود، گفت فرانسه نگرانی های اسرائیل را در مورد مسئله ایران به حساب می آورد. او به زبان عبری گفت:« من همواره دوست اسرائیل خواهم ماند.»

اولاند با برداشتن تحریم ها علیه ایران تا زمانی که ایران تضمین های بیشتری درمورد عدم فعالیت برای ساختن بمب به دست نداده مخالفت کرده است.

جان کری اسرائیل را متهم کرده است که در مخالفت با پیش نویس معامله با ایران بیش از حد تند رفته است.

نتانیاهو با لحنی آشتی جویانه تر از آنچه در آخرین دیدار پرتنشش در هفته گذشته با وزیر خارجه آمریکا داشت، گفت: «جان کری دوست دیرین من و دوست اسرائیل است.»

او افزود:« می خواهم روشن کنم که حتی بین دوست های بسیار صمیمی هم در مواردی که به آینده و سرنوشت ما مربوط می شود اختلاف نظر می تواند پیش بیاید.»

نتانیاهو گفته است که خود را به مفاد موافقت نامه موجود مقید نمی داند و در صورتی که اسرائیل دریابد که ایران به تولید سلاح اتمی نزدیک شده به اقدام نظامی دست خواهد زد. اسرائیل تنها کشور درخاورمیانه است که به گمان غالب دارای تسلیحات اتمی است.

ایران همواره گفته است که برنامه هسته ای اش صلح آمیز است.

روز جمعه در واشنگتن یک مقام عالی رتبه آمریکایی گفت «به احتمال زیاد» مذاکرات ژنو به توافق خواهد رسید هرچند که مسائل دشواری همچنان باقی می ماند.

او به شرط عدم افشای نامش به خبرنگاران گفت: «برای نخستین بار در طی یک دهه داریم به اولین مرحله نزدیک می شویم.... که می تواند از پیش روی برنامه اتمی ایران جلوگیری کند و در مناطق حساس ایران را به عقب بازگرداند.»

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از قانون گذاران آمریکا خواسته است تا زمانی که مذاکرات در جریان است از تصویب تحریم های بیشتر علیه ایران خودداری کنند.

روابط بین اسرائیل و آمریکا، به منزله دو متحد قدیمی، اخیرا به خاطر عدم پیشرفت مذاکرات صلح با فلسطینی ها تا حدی به سردی گراییده است.

کری ادامه شهرک سازی اسرائیل در مناطق اشغالی کرانه غربی رود اردن را محکوم کرده و اولاند گفته است او نیز مخالفت خود را با گسترش شهرک سازی ها اعلام خواهد کرد.
XS
SM
MD
LG