لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۰

جزئیات جدید از «تفکیک جنسیتی» در دانشگاه‌های افغانستان توسط طالبان


دانشگاه کابل
دانشگاه کابل

گروه اسلامگرای طالبان اعلام کرده است که از هفته آینده دانشگاه‌های افغانستان پس از ماه‌ها تعطیلی، فعالیت خود را بر اساس «قوانین شریعت» و بر پایه «تفکیک جنسیتی» با شرایطی خاص از سر می‌گیرد.

خبرگزاری ایسنا به نقل از یونیورسیتی ورلد نیوز گزارش داده است که مقامات طالبان خواهان «اجرای سیاست تفکیک جنسیتی» در دانشگاه‌های افغانستان هستند و در راستای قوانین جدید، روزهای تحصیلی هفته میان دانشجویان دختر و پسر تقسیم‌بندی خواهد شد.

وزارت تحصیلات عالی افغانستان که زیر نظر گروه طالبان فعالیت می‌کند، اعلام کرده است که «دانشگاه کابل» و «دانشگاه پلی‌تکنیک کابل» دو نهاد آموزشی پیشگام در اجرای این قانون جدید خواهند بود.

روزنامه «هشت صبح» افغانستان در این ارتباط نوشته است که مردم این کشور به طنز نام وزارت تحصیلات عالی طالبان را «وزارت مبارزه با تحصیلات عالی» گذاشته‌اند و از مخالفت شمار زیادی از افراد با چنین تصمیمی خبر داده است.

این رسانه به نقل از فرهاد دریا، یک هنرمند افغانستانی هم نوشت که عبدالباقی حقانی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی طالبان در مدتی خیلی کم، «تمام دستاوردهای ۲۰ سال گذشته در عرصه تحصیلات عالی» را از بیخ و ریشه «خشک» کرده است.

بر اساس قانون جدید طالبان، در نوبت تحصیلی زنان، هیچ دانشجوی پسری «اجازه حضور در محیط دانشگاه‌ را ندارد»؛ همچنین دانشجویان دختر موظف هستند که این قانون را در شیفت تحصیلی پسران رعایت کنند.

در این گزارش آمده که قوانین مذکور «محدود به حضور دانشجویان نیست» و اساتید زن نیز حق ندارند برای دانشجویان مذکر تدریس کنند. همچنین دانشجویان دختر از حق حضور در دپارتمان‌ها و دفتر اساتید مرد، محروم هستند.

پیشتر و در ماه گذشته برای نخستین‌بار که اخباری مبنی بر تصمیم طالبان برای محدودسازی و تفکیک جنسیتی در دانشگاه‌های افغانستان و طرح «حضور زوج و فرد دختران و پسران» منتشر شد، وزارت تحصیلات عالی طالبان با صدور بیانیه‌ای، این اخبار را رد کرد و حتی از کاربران رسانه‌های اجتماعی خواست که «از پخش شایعات» خودداری کنند.

گروه طالبان از مردادماه سال گذشته و در پی تصرف کابل، اقدام به برقراری قوانین جدیدی که خود می‌گویند «مبتنی بر شریعت اسلام» است، روی آورده‌اند که موجب برقراری محدودیت‌ها و مشکلات فراوانی برای شهروندان این کشور از جمله در حوزه تحصیل و آموزش شده است.

این گروه اسلامگرا تحصیل دختران در مقطع دبیرستان را نیز تعطیل و منوط به «تعیین ضوابط شرعی» کرده و علاوه بر «ممنوعیت حضور همزمان» دختران و پسران در کلاس‌های دانشگاه، «رعایت حجاب اسلامی» را واجب و همراه داشتن «تلفن همراه هوشمند» را نیز ممنوع اعلام کرده است.

طالبان با انتشار بیانیه‌ای درباره حضور زنان در «جشن فارغ‌التحصیلی» هم اعلام داشته است که شرکت در این جشن‌ها «منوط به رعایت حجاب اسلامی» است، همچنین «هیچ تصویر یا عکسی» از این مراسم نباید در شبکه‌های مجازی منتشر شود و جشن دختران و پسران نیز باید به صورت «مجزا و تفکیک شده» برگزار شود.

وضع این قبیل قوانین محدود کننده و سایر رفتارهای خلاف حقوق زنان و مغایر با اصول جهانی حقوق بشر در حالی صورت می‌گیرد که طی نزدیک به هشت ماه گذشته طالبان خواستار به رسمیت شناختن این گروه از سوی دولت‌ها و مجامع جهانی شده‌است. در تازه ترین تلاش در دهم اردیبهشت‌ماه، هبت‌الله آخوندزاده، رهبر ارشد این گروه در پیامی مکتوب به مناسبت پایان ماه قمری رمضان و عید اسلامی فطر، خواستار «به رسمیت شناخته شدن» حکومتش توسط جامعه جهانی شده است.

XS
SM
MD
LG