لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

جبهه مقاومت: مناطقی از پنجشیر را تصرف کردیم؛ طالبان: حقیقت ندارد


جبهه مقاومت ملی افغانستان از تصرف بخش‌های زیادی از ولسوالی دره، آبشار و خنج ولایت پنجشیر خبر داده، اما طالبان این ادعا را رد کرده و می‌گوید که هیچ تحرک نظامی در این ولایت صورت نگرفته است.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی جبهۀ مقاومت ملی افغانستان با ارسال اعلامیه‌ای برای خبرنگاران گفت که این درگیری زمانی در ولسوالی‌های دره و آبشار ولایت پنجشیر آغاز شد که قطعۀ سرخ طالبان وارد بخش‌های این ولسوالی‌ها شده و قصد بازرسی خانه‌ها و بازداشت «عالمان دینی» را داشتند.

آقای احمدی افزود که این اقدام طالبان با واکنش نیروهای جبهه مقاومت ملی روبرو شده و آنان به جز مراکز این ولسوالی‌ها، دیگر تمام بخش‌های دره و آبشار را تصرف کرده اند.

او افزود: «مراکز شهرستان‌ها (ولسوالی‌ها) در محاصرۀ نیروهای شجاع مقاومت ملی قرار دارد و طالبان مستقر در این مراکز خواهان فرصت برای تسلیم شده ‌اند.»

سخنگوی جبهه مقاومت ملی همچنین مدعی شد که در این درگیری‌ها، ۱۳ تن از افراد طالبان کشته شده‌اند.

یک فرمانده محلی جبهه مقاومت ملی در ولسوالی درۀ پنجشیر روز شنبه به صدای آمریکا گفت که این درگیری عصر دیروز آغاز شد و تا نیمه‌های شب ادامه داشت.

او که از ذکر نامش خودداری کرد، گفت که در درگیری‌ها میان دو طرف در روستای «تنخوی» درۀ عبدالله خیل ولسوالی دره، دو نیروی جبهه مقاومت کشته و سه تن دیگر آنان زخمی شده اند. به گفتۀ وی طالبان سه تن از جوانان این روستا را بازداشت و با خود برده اند.

منابع مردمی در این ولسوالی می‌گویند که صبح امروز ده‌ها جنگجوی طالبان وارد ولسوالی دره و آبشار شده و در حال حاضر، جست وجوی خانه به خانه را در بخش‌های این ولسوالی آغاز کرده اند.

همزمان، شب گذشته بخش‌های ولسوالی خنج و شتل ولایت پنجشیر نیز شاهد درگیری‌ها میان دو طرف بود.

مقام‌های محلی طالبان در پنجشیر درگیری‌های شدید میان دو طرف را در ولسوالی‌های دره، شتل، خنج و آبشار این ولایت تایید کرده اند، اما ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان هرگونه «رویداد نظامی» در پنجشیر را رد کرد.

XS
SM
MD
LG