لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۸

طالبان از ورود دختران دانشجو با «روسری‌های رنگی» به دانشگاه جلوگیری کرد


دانشجویان دختر افغانستانی - آرشیو
دانشجویان دختر افغانستانی - آرشیو

ویدیویی در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود که نشان می‌دهد نیروهای طالبان، در ورودی دانشگاه تربیت معلم کابل از ورود دانشجویان دختری که روسری رنگی به سر کرده‌اند، جلوگیری می‌کنند.

دختری در ویدیو با بیان این که طالبان از ورود و حضور دانشجویانی که روسری‌‌های رنگی داشتند ممانعت کرده‌اند، می‌گوید طالبان قبلا نسبت به این مسئله هشدار داده بودند.

طالبان قبلاً هشدار داده بودند که دانشجویان دختر از پوشیدن روسری‌های رنگی خودداری کرده و به جای آن از روسری‌های سیاه رنگ استفاده کنند.

پیشتر طالبان به منظور تفکیک جنسیتی دانشگاه‌ها، طرح زوج و فرد را معرفی کرده‌اند که بر اساس آن، دانشجویان دختر در روزهای فرد و دانشجویان پسر در روزهای زوج سر کلاس‌ها حاضر شوند.

طالبان نوعی چادر برقع و یا پوششی سیاه رنگ و بلند را به عنوان حجاب اسلامی و قانونی تعیین کرده‌اند.

به نظر می‌رسد طالبان که پیشتر مدعی شده بود نمی‌خواهد مانند دوران حکومت قبلی خود رفتار کند، اعمال محدودیت بر حقوق زنان را افزایش داده است.

حکومت طالبان اخیرا به همه کارمندان دولت دستور داده که ریش بگذارند و لباس‌های مورد تأیید آنها را بپوشند، زنان را از پرواز بدون سرپرست مرد منع کرده، و بر خلاف وعده‌های قبلی درهای مدرسه‌ها را به روی دختران باز نکرده است.

طالبان همچنین دستور داده است که پارک‌ها تفکیک جنسیتی شود به طوری که زنان سه روز در هفته و مردان چهار روز دیگر، از جمله آخر هفته، اجازه ورود به پارک‌ها را دارند. به این معنی که حتی زوج‌ها و خانواده‌ها هم نمی‌توانند با هم به پارک بروند.

XS
SM
MD
LG