لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۷

طالبان: صورت مجری زن قدغن؛ صدا کافی است


زنان افغان با روبنده
زنان افغان با روبنده

روز پنج شنبه تلویزیون طلوع نیوز کابل در توییتی اعلام کرد که طالبان در یک فرمان جدید دیگر در روز پنجشنبه، به مجریان زن تمامی شبکه‌های تلویزیونی گروه «موبی» دستور داده است تا هنگام اجرای برنامه، چهره خود را بپوشانند.
وزارت‌های امر به معروف و نهی از منکر و اطلاعات و فرهنگ، این حکم را قطعی و «غیرقابل بحث» خوانده‌اند و می‌گویند خطاب به تمام رسانه‌های افغانستان صادر شده است.


تشدید محدودیت‌های فزاینده بر زنان توسط طالبان، واکنش جامعه جهانی و بسیاری از فعالان مدنی را در پی داشته است.

وحید پیمان روزنامه‌نگار و دیپلمات سابق وزارت خارجه افغانستان در گفتگوی اختصاصی با صدای آمریکا در این رابطه گفت:« برنامه طالبان برای زنان در افغانستان ایجاد ترس، حس تحقیر، اعمال خشونت و در نهایت حذف کامل آن‌ها از جامعه است.»

وحید پیمان روزنامه‌نگار و دیپلمات سابق وزارت خارجه افغانستان
وحید پیمان روزنامه‌نگار و دیپلمات سابق وزارت خارجه افغانستان

وی با اشاره به دستور جدید طالبان برای اجبار پوشیده شدن کامل صورت مجریان زن در تلویزیون افزود آنها قصد دارند زنان را از کار رسانه‌ای دور کنند، اما به دلیل ترس از موج انتقادات بین المللی نمی‌توانند دستور عدم فعالیت زنان در رسانه‌های تصویری را به یک‌باره صادر کنند.»
طالبان دو ماه پیش در شهر هرات، به مسوولان رادیوها دستور دادند که تماس‌های تلفنی دختران به برنامه‌های زنده به ویژه برنامه‌های تفریحی را وصل نکنند.
وحید پیمان شیوه حکومت داری طالبان را براساس اعمال محدودیت و خشونت بر علیه زنان دانست و تصریح کرد:«بیشتر موارد مطرح شده در جلسه کابینه و شورای وزیران طالبان، در زمینه زنان است.»
وی با ابراز تاسف از اینکه سازمان‌های حقوق ‌بشری، مسوولیت خود را در قبال زنان افغانستانی به درستی انجام نمی‌دهند، گفت:«خشونت و ایجاد محدودیت بر زنان توسط طالبان، باعث شده تا بسیاری از زنان، در جست‌وجوی راهی برای خروج از برزخی باشند که طالبان ایجاد کرده ‌است.»

یلدا علی، یکی از مجریان تلویزیون طلوع در واکنش به این دستور ویدئویی از خود در حال آماده شدن برای اجرا در حالی که ماسک می‌زند منتشر کرده است و نوشته است «صدایم کافیست.»


گفتنی است هفته گذشته هم منابع خبری گزارش دادند‌ طالبان جداسازی زنان و مردان در رستوران ها و پارکهای هرات را آغاز کرده است. اداره محلی امر به معروف و نهی از منکر طالبان در ولایت هرات به رستوران‌های این شهر دستور داده بود تا اجازه ندهند اعضای زن و مرد خانواده‌ در کنار هم غذا صرف کنند. با اجرای این طرح بخش خانوادگی رستورانها حذف شده و زنان باید در بخش زنانه و مردان در بخش مردانه غذا بخورند.

XS
SM
MD
LG