لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۷

مهدی کروبی پس از دو عمل جراحی از بیمارستان مرخص شد


مهدی كروبی در بیمارستان
مهدی كروبی در بیمارستان
یک روز پس از مرخص شدن مهدی کروبی از بیمارستان، رقیب انتخاباتی محمود احمدی نژاد در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، با خبر درگذشت خواهرش روبرو شد.

آقای کروبی در دوران حصر سه خواهر خود را ازدست داده است.

روز جمعه مهدی کروبی، یکی از سه رهبر درحصر جنبش سبز، پس از انجام دو عمل جراحی از بیمارستان مرخص شد. فاطمه کروبی، همسر وی با انتشار نامه ای، آخرین وضعیت همسرش را به آگاهی عموم رساند. به نوشته خانم کروبی، وی پس از گذراندن ۹ روز در بیمارستان و انجام دو عمل جراحی مربوط به دیسک کمر بار دیگر به محل حصر خود در یک خانه امن وزارت اطلاعات برگشت.

در این نامه علت بیماری و بستری شدن مهدی کروبی «آسیب دیدگی شدید به دلیل شرایط مکان حصر و حبس» توصیف شده که اکنون وارد سه سالگی می شود.

به نوشته خانم کروبی در شش ماه گذشته مهدی کروبی دوبار به بیمارستان لاله منتقل و بستری شده بود تا سرانجام روزجمعه ۲۷ دی ماه پس از انجام دو عمل جراحی«لامینکتومی برای برطرف کردن دیسک برجسته و تنگی کانال نخاعی» به مکان حصر منتقل شد.

به نوشته سحام نیوز، دبیرکل حزب اعتماد ملی که بیش از دوسال و نیم است به تنهایی در خانه امن وزارت اطلاعات دوران نامعلوم حصر و حبس خود را می گذراند، به دلیل عدم دسترسی به نورآفتاب و هوای تازه و نداشتن امکان قدم زدن در فضای باز به عوارضی چون پوکی شدید استخوان و مشکلات تنفسی حاد گرفتار شده است.

سحام نیوز علت تاخیر در اطلاع رسانی درباره بستری شدن رئیس پیشین مجلس ایران را احتمال اختلال در روند درمانی وی ذکر کرده است.

محمد خاتمی، آیت الله یوسف صانعی، محمد رضاعارف، ، مجمع روحانیون مبارز از جمله افراد و نهادهایی بوده اند که درگذشت فاطمه کروبی، خواهر مهدی کروبی را به او و یا به خانواده او تسلیت گفته اند.

زهرا رهنورد، میرحسین موسوی، و مهدی کروبی که به عنوان رهبران جنبش سبز شناخته می شوند، چندی پس از اعتراض به وجود تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ به حکم شورای امنیت ملی بازداشت شدند و به حصر افتادند.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، اولین بار از تجمع اعتراضی مردم به نتیجه انتخابات با لفظ فتنه یاد کرد. در حکومت جمهوری اسلامی از این سه تن با نام رهبران فتنه یاد می شود؛ و برخی از آنان جرم این سه تن را محاربه و مستوجب اعدام دانسته اند.

فعالان حقوق بشر، برخی از اصلاح طلبان و افرادی چون علی مطهری نماینده اصول گرای تهران در مجلس این حصر را غیرقانونی و غیرشرعی می دانند. علی مطهری پس از روی کار آمدن حسن روحانی، با اشاره به تغییرشرایط، خواستارلغو مصوبه شورای امنیت درباره حصر آنان شد. علی مطهری گفته است در صورت محاکمه این سه نفر، محمود احمدی نژاد نیز باید به عنوان متهم در دادگاه حضور یابد.
XS
SM
MD
LG