لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۳۷

یک فرمانده سپاه خواهان تشدید حصر رهبران مخالف شد


مسعود جزایری
مسعود جزایری
مسعود جزایری، معاون ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی را فتنه گر و تلویحا کودتاگر خواند و گفت حصر آنها باید تشدید شود.

این فرمانده سپاهی به خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران گفت: «در هیچ‌ کجای جهان به کودتاگران فرصت مدیریت مجدد داده نمی‌شود و اگر این فرصت داده شود، اشتباه است.»

مسعود جزایری بدون نام بردن از کسی، گفت «دو ضلع از سران فتنه در حصر نیستند در حالی که باید می‌ بودند و آنها دارند در خارج از حصر، فتنه را مدیریت می‌کنند.»

سران فتنه، اصطلاحی است که جناح موسوم به اصولگرایان و نیروهای امنیتی و نظامی بیشتر در مورد میرحسین موسوی، مهدی کروبی و محمد خاتمی استفاده می کنند.

پیش از این، علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی از طولانی شدن حصر رهبران معترضان در ایران انتقاد کرده بود. علی مطهری قوه قضاییه جمهوری اسلامی را متهم کرد که مستقل نیست و از نیروهای امنیتی دستور می گیرد.

منتقدان سپاه پاسداران می گویند این نیرو نباید وارد مسائل سیاسی شود.

از سوی دیگر، محمود علوی، وزیر اطلاعات دولت حسن روحانی، به خبرگزاری ایسنا گفت اتهامات رهبران معترضان باید در دادگاه عادلانه رسیدگی شود.

به گزارش روز دوشنبه ایسنا، آقای علوی گفت: «چه سران فتنه و چه هر فرد دیگری که خلاف کرده باشد، باید در محکمه‌ای عادل به اتهاماتش رسیدگی شود.»

او همچنین راه پیمایی دولتی ۹ دی ۱۳۸۸ را «واکنش فراگیر مردم» خواند و گفت این راه پیمایی نشان داد مردم به «دین و مقدساتشان» پایبند هستند.

در عاشورای ۱۳۸۸ و در جریان اعتراضات گسترده خیابانی به نتیجه انتخابات، شماری از معترضان توسط نیروهای امنیتی کشته شدند. یکی از کشته شدگان نیز علی موسوی، خواهر زاده میرحسین موسوی بود.

اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده نیروی انتظامی بعد از گذشت ۴ سال گفت شماری از معترضان در تهران در عاشورا بدست نیروهای انتظامی کشته شدند. تاکنون عامل قتل علی موسوی معرفی نشده است.

در انتخابات ریاست جمهوری سال جاری، حامیان حسن روحانی از او خواستند رهبران معترضان را آزاد کند.
XS
SM
MD
LG