لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۹

خبرنگار جنگی روسیه کشته‌ شد؛ ادعای مسکو: اوکراین از مهمات خوشه‌ای استفاده کرد


مهمات خوشه‌ای-آرشیو
مهمات خوشه‌ای-آرشیو

در جریان یکی از حملات اوکراین علیه نیروهای روسی که شنبه انجام شد، یک خبرنگار جنگی روسیه کشته و سه نفر دیگر زخمی شدند.

به گزارش رویترز، مسکو مدعی است که این حمله با استفاده از مهمات خوشه‌ای صورت گرفته است؛ اقدامی که خشم سیاستمداران روسی را برانگیخت.

وزارت دفاع روسیه گفت که خبرنگاران زخمی پس از اینکه در منطقه «زاپوریژژیا» در جنوب شرقی اوکراین مورد حمله قرار گرفتند، از میدان نبرد خارج شدند. در این گزارش آمده است که روستیسلاو ژوراولف، که برای خبرگزاری دولتی «آرآی‌ای» کار می‌کرد، هنگام انتقال به بیمارستان جان سپرد.

این وزارتخانه مدرکی مبنی بر استفاده اوکراین از مهمات خوشه‌ای در این حادثه ارائه نکرد، رویترز نیز نتوانست این ادعا را تأیید کند.

اوکراین در این ماه مهمات خوشه‌ای از آمریکا دریافت کرد، اما متعهد شده است که از این تسلیحات فقط برای از بر هم زدن تمرکز سربازان دشمن استفاده کند.

بسیاری از کشورهای جهان استفاده از این جنگ‌افزارها را ممنوع کرده‌اند، زیرا استفاده از آنها منطقه وسیعی را تحت تأثیر قرار می‌دهد و ممکن این برای غیرنظامیان خطرناک باشد. برخی از این مهمان عمل‌نکرده شاید بعدها منفجر شوند و پس از سال‌ها خسارات و تلفات زیادی به بار آورند.

مهمات خوشه‌ای-آرشیو
مهمات خوشه‌ای-آرشیو

کنستانتین کوساچوف، معاون رئیس مجلس علیا روسیه، گفت که استفاده از مهمات خوشه‌ای «غیرانسانی» است، و اوکراین و آمریکا را مسئول این اقدام دانست. لئونید اسلوتسکی، یکی از رهبران حزب حاکم در مجلس سفلی روسیه، این حمله را «جنایتی وحشتناک» خواند.

واکنش‌های خشمناک مقامات روسی در شرایطی است که استفاده روسیه از مهمات خوشه‌ای در تهاجم نظامی به اوکراین توسط گروه‌های حقوق بشر و سازمان ملل متحد ثبت شده است.

دیده بان حقوق بشر مستقر در آمریکا، در ماه مه اعلام کرد که نیروهای روسیه از این سلاح ها در حملاتی استفاده کرده‌اند که صدها غیرنظامی را کشته و رخمی کرده، و به خانه‌ها، بیمارستان‌ها و مدارس آسیب رسانده است.

جان کربی، سخنگوی امنیت ملی کاخ سفید، این هفته گفت که نیروهای اوکراینی از مهمات خوشه‌ای به طور مناسب و مؤثر علیه نیروهای روسی استفاده می‌کنند.

XS
SM
MD
LG