لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۹

راستی‌آزمایی| سفارت روسیه سخنان جان کربی در مورد تسلیحات خوشه‌ای را تحریف کرد


موشک‌های روسی که برای حمله به شهر خارکف در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲ مورد استفاده قرار گرفت (ارشیو)
موشک‌های روسی که برای حمله به شهر خارکف در ۲۲ دسامبر ۲۰۲۲ مورد استفاده قرار گرفت (ارشیو)

ایالات متحده روز هفتم ماه جولای، اعلام کرد که تسلیحات خوشه‌ای را به عنوان بخشی از آخرین بسته کمک امنیتی ۸۰۰ میلیون دلاری خود به اوکراین ارسال خواهد کرد.

به گزارش سایت «پالی‌گرف»، پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، تسلیحات معمولی (غیر اتمی) پیشرفته دو کاربردی، که معمولاً به آن تسلیحات خوشه‌ای می‌گویند، نوعی سلاح است که از هواپیما پرتاب یا از زمین شلیک می‌شود. این تسلیحات به شکلی طراحی شده‌اند که در هوا باز می شوند و مهمات یا بمب‌های کوچک تر را بر فراز منطقه وسیع‌تری پراکنده می‌کنند.

تسلیحات خوشه‌ای ارسالی به اوکراین، درون گلوله‌های توپ ۱۵۵ میلی‌متری قرار خواهند گرفت.

کنوانسیون بین‌المللی تسلیحات خوشه‌ای در سال ۲۰۰۸ میلادی، استفاده از این نوع سلاح را به خاطر خطرات احتمالی‌ای که برای غیرنظامیان ایجاد می‌کند، ممنوع کرده است.

دیده‌بان حقوق بشر، مستقر در ایالات متحده روز ۶ جولای گزارش داد که روسیه و اوکراین، هر دو، از بمب‌های خوشه‌ای در جنگ جاری استفاده کرده‌اند.

این سازمان از دولت جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، خواست که این سلاح را به اوکراین ارسال نکند و گفت که چنین بمب‌هایی قبلاً، از زمانی که کرملین جنگ مخفیانه خود علیه اوکراین را در سال ۲۰۱۴ میلادی آغاز کرد، تعداد زیادی از غیرنظامیان را کشته‌اند.

از سوی دیگر، روسیه به این اقدام دولت آمریکا واکنش تندی نشان داد.

سفارت روسیه در واشنگتن در تلگرام نوشت: «ما سخنان جان کربی، مدیر ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی آمریکا، را در مورد ارائه تسلیحات خوشه‌ای به اوکراین مورد توجه قرار داده‌ایم. او عملاً به ارتکاب جنایات جنگی ایالات متحده در جریان درگیری اوکراین اعتراف کرد.»

اما به گزارش «پالی‌گرف»، پروژه راستی‌آزمایی صدای آمریکا، این حرف «دروغ» است.

سفارت روسیه نقل قول آقای کربی را تحریف کرده و از کلماتی که او هرگز به زبان نیاورده، برای تقویت اطلاعات کاذب کرملین در مورد اقدامات ایالات متحده در اوکراین استفاده کرده است.

جان کربی در صحبت با برنامه «دیس ویک» شبکه «ای‌بی‌سی» آمریکا گفت: «فکر می‌کنم همه می‌توانیم موافقت کنیم که تعداد غیرنظامیان بیشتری توسط نیروهای روسیه کشته شده‌اند و همچنان کشته خواهند شد ؛ چه با تسلیحات خوشه‌ای باشد، یا با پهپادها، یا با حملات موشکی و یا فقط حملات جبهه‌ای ولی به احتمال زیاد، بیشتر با استفاده از تسلیحات خوشه‌ای که از مواضع روسیه در داخل خاک اوکراین شلیک می‌شوند، خواهد بود.»

وی و دیگر مقامات آمریکایی تاکید کردند نوع سلاحی که ایالات متحده به اوکراین می‌فرستد درصد پایینی از انفجارهای ناموفق یا تاخیری دارد.

پنتاگون می‌گوید که ارسال این تسلیحات به «اوکراین امکان آن را می‌دهد تا بخش‌های وسیعی از نیروها و تجهیزات مستقر روسیه را هدف قرار دهد.»

XS
SM
MD
LG