لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۸

در آستانه نشست ژنو اعلام شد: بمب‌های خوشه‌ای سال گذشته ۴۱۷ قربانی گرفت


نمونه ای از یک بمب خوشه ای
نمونه ای از یک بمب خوشه ای

یک گروه بین المللی ضد ‌سلاح های کشتار جمعی روز پنجشنبه اعلام کرد که بیش از ۴۰۰ نفر در سال ۲۰۱۵ میلادی بر اثر انفجار بمب‌های خوشه‌ای کشته شده‌اند، و بیشتر آنها در سه کشور سوریه، یمن و اوکراین بوده‌اند که پیمان منع استفاده از این سلاح ها را امضا نکرده‌اند.

بنیاد تامسون رویترز در گزارشی از لندن به نقل از "ائتلاف بین المللی علیه بمب خوشه‌ای" نوشت، این سلاح‌های غیرمتعارف که هم از هوا و هم از طریق تجهیزات نظامی روی زمین پرتاب می‌شوند، پس از انفجار اولیه به صدها بمب کوچکتر تقسیم شده و محوطه بزرگی را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

این بمب‌های کوچکتر در برخی مواقع در سطح زمین باقی مانده و از آنجا یافتن کردن آنها دشوار است، می‌توانند مدت‌ها پس از پایان درگیری‌ها مانند مین عمل کرده و جان غیرنظامیان را بگیرند؛ و به دلیل ظاهر کوچک و شبیه به اسباب بازی آنها، کودکان بخصوص در معرض خطر بالایی قرار می‌گیرند.

در گزارش "گروه ناظر بر مین و مهمات خوشه‌ای"، با بیان این که ۴۱۷ نفر در نقاط مختلف جهان – که بیش از یک سوم آنها کودک بودند – در سال گذشته میلادی در اثر انفجار بمب‌های خوشه‌ای جان خود را از دست دادند، گفته شده است که آمار واقعی قربانیان می‌تواند به مراتب بیشتر از این باشد.

این گزارش پیش از ششمین نشست کشورهای عضو کنوانسیون منع استفاده از بمب‌های خوشه‌ای، که قرار است از پنجم تا هفتم سپتامبر (۱۵ تا ۱۷ شهریور ماه) در ژنو سوئیس برگزار شود، منتشر شده است. با پیوستن هفت کشور دیگر به این کنوانسیون، که از سال ۲۰۱۰ اجرایی شد، تعداد کشورهای امضاکننده به ۱۱۹ رسید.

در این گزارش اشاره‌ای به آمار قربانیان بمب‌های خوشه‌ای در سال ۲۰۱۴ نشده است. اما گفته شده از مجموع ۴۱۷ قربانی سال گذشته، ۲۴۸ نفر در سوریه، ۱۰۴ نفر در یمن، ۱۹ نفر در اوکراین، و بقیه در دیگر کشورها کشته شده اند.

XS
SM
MD
LG