لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

سه قانونگذار ارشد آمریکایی از بایدن خواستند از اوکراین حمایت بیشتری کند


سه قانونگذار ارشد آمریکایی از بایدن خواستند از اوکراین حمایت بیشتری کند
سه قانونگذار ارشد آمریکایی از بایدن خواستند از اوکراین حمایت بیشتری کند

سه قانونگذار ارشد آمریکایی روز جمعه ٧ ژوئن با انتشار بیانیه مشترکی ضمن حمایت از تصمیم جو بایدن برای ارسال مهمات متعارف بهبودیافته دومنظوره (مهمات خوشه‌ای) به اوکراین، خواستار حمایت بیشتر کاخ سفید از کی‌یف شدند.

طبق بیانیه مایکل مک‌کال رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان، جیم ریش عضو کمیته روابط خارجی مجلس سنا، و راجر ویکر عضو کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا، مهمات خوشه‌ای شکافی کلیدی در قدرت نظامی اوکراین را پر می‌کند و به ارتش این کشور کمک می‌کند اشغالگران روسیه‌ای را به شیوه‌ای کارآمدتر هدف قرار بدهد و از بین ببرد.

این سه قانونگذار برجسته آمریکایی در ادامه تصریح کرده‌اند دولت بایدن نباید به ارسال مهمات خوشه‌ای بسنده کند.

به گفته آنها، ارسال «سامانه موشکی تاکتیکی ارتش» به مدافعان اوکراینی که بُردی مشابه موشک‌های کروز «سایه طوفان» ارسال‌شده از بریتانیا به اوکراین دارند، اهمیتی حیاتی دارد. آنها تصریح کرده‌اند تحویل جنگنده‌های اف-۱۶ نیز باید تسریع یابد.

مک‌کال، ریش، و ویکر با انتقاد از آنچه «ترس» دولت بایدن از ارائه سامانه‌های تسلیحاتی حیاتی همانند موشک‌های زمین به هوای استینگر، سامانه موشک توپخانه «هیمارس» و تانک‌های آبرامز، به اوکراین خوانده‌اند، عنوان کرده‌اند این مساله موجب طولانی‌تر شدن جنگ، جسور شدن ولادیمیر پوتین، کشته شدن اوکراینی‌ها، و به خطر افتادن ضدحمله اوکراینی‌ها علیه اشغالگران روسیه‌ای شده است.

ایالات متحده روز جمعه سرانجام پس از ماه‌ها گفتگو بر سر ارسال بمب‌های خوشه‌ای به اوکراین تصمیم گرفته است تا این مهمات ویژه را برای کمک به اوکراین در نبرد با روسیه به این کشور ارسال کند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی ایالات متحده روز جمعه تأیید کرد که ایالات متحده بمب‌های خوشه‌ای را به عنوان بخشی از بسته کمک نظامی جدید به اوکراین می‌فرستد.

XS
SM
MD
LG