لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۰

اختصاصی؛ جان کربی: برنامه موشکی ایران «تهدیدی آشکار» برای خاورمیانه است


جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید
جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید روز جمعه در مصاحبه‌ای اختصاصی با بخش فارسی صدای آمریکا، هدف از توصیه‌نامه دولت بایدن پیرامون همکاری پهپادی ایران و روسیه را آگاه کردن جامعه تجاری از نگرانی‌های کاخ سفید درباره استفاده احتمالی قطعات ساخت آنها در پهپادهای ایرانی عنوان کرد.

به گفته جان کربی، «می‌خواهیم مطمئن شویم نهادهای خصوصی، به‌ویژه شرکت‌های فناوری، خطرات این که محصولات‌شان به دست ایران برسد [و] برای ساختن پهپادهای ایرانی مورد استفاده قرار بگیرد، درک کنند.»

 • آزمایش موشکی‌‌های و همکاری با روسیه

کربی آزمایش‌های اخیر دو موشک خیبر و فتاح از سوی جمهوری اسلامی را نقض قطعنامه ٢٢٣١ شورای امنیت سازمان ملل متحد خواند و افزود ایالات متحده به همکاری با شرکای خود در سازمان ملل و خارج از آن به منظور وارد کردن فشار کافی برای وادار کردن ایران به توقف فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده از جمله برنامه موشکی ادامه خواهد داد.

این دیپلمات بلندپایه کاخ سفید با اشاره به تداوم پیشرفت برنامه موشکی جمهوری اسلامی، آن را «تهدیدی آشکار» برای خاورمیانه به‌ویژه دوستان آمریکا در منطقه خواند.

جان کربی در رابطه با همکاری‌های نظامی تهران و مسکو گفت: «می‌دانیم ایران در حال همکاری با روسیه درباره احداث احتمالی یک تاسیسات تولید» پهپادهای ایرانی در داخل خاک روسیه است که خود دلیل دیگری برای تداوم فشار بر جمهوری اسلامی است.»

 • زندانیان دوتابعیتی

کربی در ارتباط با شهروندان دوتابعیتی «به ناحق زندانی در ایران» گفت که هرگز «تعهد مقدس خود برای بازگرداندن آمریکایی‌های به اشتباه بازداشت شده در خارج از جمله ایران را از یاد نمی‌بریم.» به گفته او، دولت بایدن هرگز تلاش برای آزادی آنها را متوقف نکرده و همواره سعی کرده آنها را طوری به آمریکا بازگرداند که هم با تعهد دولت به امنیت آنها و هم با امنیت ملی ایالات متحده سازگار باشد.

 • فشار در جلسه شورای حکام

جان کربی در پاسخ به این پرسش که آیا ایالات متحده در جلسه اخیر شورای حکام فشار اندکی بر ایران وارد کرد، گفت آمریکا به‌تنهایی جمهوری اسلامی را در زمینه فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده‌اش، تلاش برای دستیابی به توانایی تولید جنگ‌افزارهای هسته‌ای، حمایت از لشکرکشی روسیه به اوکراین، و حملات به کشتی‌های تجاری پاسخگو کرده و بنابراین فشار واشنگتن بر جمهوری اسلامی اندک نیست.

هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای عالی امنیت ملی کاخ سفید افزود برای وادار کردن جمهوری اسلامی به دست کشیدن از برنامه ساختن جنگ‌افزار هسته‌ای، دولت بایدن تمام گزینه‌ها را روی میز دارد.

 • دارایی‌های مسدودشده

جان کربی در پاسخ به پرسشی درباره احتمال استفاده از دارایی‌های مسدودشده ایران برای ارائه کمک‌ها و کالاهای بشردوستانه عنوان کرد سخنی برای گفتن در این زمینه ندارد.

این دیپلمات بلندپایه آمریکایی، با این وجود، افزود تحریم‌های واشنگتن علیه جمهوری اسلامی به دلیل رفتارهای این رژیم در منطقه، نحوه رفتارش با مردم ایران، و حمایتش از روسیه همچنان پابرجا خواهند بود.

جان کربی پیش از این مصاحبه با بخش فارسی صدای آمریکا، در یک به‌روزرسانی مطبوعاتی اعلام کرده بود جمهوری‌ اسلامی ـ با وجود ادعا‌های فریب‌کارانه مبنی بر عدم دخالت ـ همچنان با ارسال «جنگ‌افزارهای مرگبار» به روسیه، بر آتش جنگ خانمان‌سوز اوکراین می‌دمد.

 • 16x9 Image

  فرهاد پولادی

  متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
  از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG