لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۴

جمهوری اسلامی هم احتمال «توافق موقت» بین ایران و آمریکا را تکذیب کرد


 امیر سعید ایروانی نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل
امیر سعید ایروانی نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل

دفتر نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل برخی گزارش‌ها مبنی بر نزدیک شدن ایران و آمریکا به توافق موقت را رد و اعلام کرد: هیچ توافق موقتی به جایگزینی برجام در دستور کار نیست.

به گزارش ایرنا در بیانیه این نهاد وابسته به جمهوری اسلامی در دفتر سازمان ملل در نیویورک، آمد: هیچ توافق موقتی به جایگزینی برجام وجود ندارد و در دستور کار نیست.

ساعتی پیشتر هم یک سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گزارش وبسایت خبری «میدل‌ایست‌آی» درباره توافق موقت ایالات متحده و ایران برای مهار برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی در ازای لغو تحریم‌ها را «نادرست و گمراه‌کننده» خواند.

او در ایمیلی به بخش فارسی صدای آمریکا تصریح کرد: «هرگونه گزارش درباره دستیابی به یک توافق موقت غلط است.»

این سخنگو در ادامه به گفته‌های یک روز قبل ودانت پاتل، معاون سخنگوی این وزارتخانه، اشاره کرد.

پاتل روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که او به شایعات یا درز مکالمات دیپلماتیک «که البته تمایل به دروغ و گمراه‌کننده بودن دارد» پاسخ نمی‌دهد، افزود: «شما از من، بلینکن وزیر امور خارجه، و بایدن رئیس جمهوری آمریکا، بارها کاملا به وضوح شنیده‌اید که ایالات متحده متعهد است هرگز به ایران اجازه دستیابی به سلاح هسته‌ای را ندهد... ما همچنان بر این باوریم که دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به این هدف بر مبنایی قابل تایید و بادوام است، اما رئیس‌جمهوری و وزیر امور خارجه به صراحت گفته‌اند که ما هیچ گزینه‌ای را از میز حذف نکرده‌ایم.»

نشریه «میدل‌ایست‌آی» روز پنجشنبه به نقل از منابع نزدیک به مذاکرات گزارش داد ایران و آمریکا به توافق موقتی نزدیک شده‌اند که بر اساس آن جمهوری اسلامی در ازای لغو تحریم‌ها موافقت کرده فعالیت‌های غنی‌سازی اورانیوم خود را کاهش دهد.

بنا بر این گزارش رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، با امیر سعید ایروانی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، مذاکره کرده‌اند و این مذاکرات در خاک آمریکا انجام شده است.

XS
SM
MD
LG