لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۹

طرح پیشنهادی دو سناتور آمریکایی: خرید پهپاد از ایران و دشمنان واشنگتن ممنوع شود


پهپاد. آرشیو
پهپاد. آرشیو

دو سناتور آمریکایی طرحی را پیشنهاد کرده‌اند که اداره هوانوردی فدرال آمریکا را از خرید یا استفاده از پهپادهای ساخت ایران، چین و چند کشور دیگر منع می‌کند.

سناتور جمهورخواه مارشا بلکبرن و سناتور دموکرات مارک وارنر، رئیس کمیته اطلاعات سنای آمریکا قصد دارند با این طرح اداره هوانوردی را از ارائه بودجه فدرال به شرکت‌های تولید پهپاد از ایران، چین، روسیه، ونزوئلا، کره‌شمالی و کوبا منع ‌کنند.

سناتور بلکبرن می‌گوید اداره هوانوردی آمریکا در حال حاضر بیش از ۱۲ پهپاد ساخت چین را در اختیار دارد.

او می‌افزاید: «پول مالیات‌دهندگان [آمریکایی] هرگز نباید صرف خرید پهپادهای تولید شده در مناطقی شود که با آمریکا دشمن هستند. این طرح کشور را امن‌تر کرده و تولید داخلی پهپاد را ترویج می‌کند»

این طرح همچنین اداره هوانوردی آمریکا را ملزم می‌کند تا طی یک سال تمامی پهپادهای ساخت چین را با پهپاد‌های ساخت آمریکا یا کشورهای متحد آمریکا جایگزین کند.

هفته پیش، مارکو روبیو سناتور جمهوری‌خواه از پلیس کنگره آمریکا خواست تا استفاده از پهپادهای ساخته شده توسط شرکت «آتل روباتیکس»، تولید‌کننده پهپادهای چینی را به دلیل نگرانی‌های امنیتی متوقف کند.

در سال ۲۰۲۰، وزارت بازرگانی آمریکا، شرکت بزرگ پهپادسازی «دی‌جی‌آی» را به اتهام مشارکت در سرکوب اقلیت اویغور چین یا کمک به ارتش، تحت محدودیت‌های صادراتی قرار داد.

در ماه آوریل، دو نماینده جمهوری‌خواه، طرحی را برای افزودن نام این شرکت به فهرست تحت پوشش کمیسیون ارتباطات فدرال ارائه کردند که آن را از فعالیت در حوزه‌های ارتباطی آمریکا منع می‌کرد.

الیز استفانیک و مایک گالاگر گفتند که بیش از ۵۰ درصد از پهپادهای فروخته شده در آمریکا توسط شرکت مستقر در چین «دی‌جی‌آی» ساخته شده است و این پهپادها محبوب‌ترین پهپادهای اداره‌های امنیت عمومی آمریکا هستند.

دولت آمریکا اقدامات دیگری را نیز برای محدود کردن خرید پهپادهای ساخت چین انجام داده است.

در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰، وزارت کشور آمریکا اعلام کرد که ۸۰۰ پهپاد خریداری شده از چین را زمین‌گیر می‌کند و خرید پهپادهای بیشتر ساخت چین را متوقف خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG