لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۲۷

هشدار چهار وزارتخانه آمریکا درباره خطر فعالیت‌های پهپادی جمهوری اسلامی


تصویری از چند پهپاد ساخت ایران
تصویری از چند پهپاد ساخت ایران

وزارتخانه‌های امور خارجه، دادگستری، بازرگانی، و خزانه‌داری ایالات متحده روز جمعه توصیه‌نامه‌ مشترکی را برای هشدار به جامعه بین‌المللی، بخش خصوصی، و مردم نسبت به تهدید ناشی از تهیه، توسعه، و تکثیر پهپادهای ایرانی صادر کردند.

این توصیه‌نامه بخش صنعتی خصوصی را از اجزای کلیدی که جمهوری اسلامی برای توسعه برنامه پهپادی خود به دنبال آنها است و نهادهای دخیل در تهیه، تولید، و تکثیر این پهپادها، مطلع می‌کند.

توصیه‌نامه مزبور همچنین به صادرکنندگان، تولیدکنندگان، توزیع‌کنندگان، و موسسات مالی سفارش‌هایی را درباره بررسی دقیق و کنترل داخلی موثر به منظور کسب اطمینان از رعایت الزامات قانونی در کل زنجیره تامین و جلوگیری از مشارکت ناخواسته در فعالیت‌های مرتبط با پهپادهای ایرانی ارائه می‌کند.

این توصیه‌نامه مکمل اقدامات وزارت دادگستری در زمینه تحریم‌های گسترده، کنترل‌های صادراتی، و دیگر اقدامات اقتصادی وضع‌شده علیه روسیه به دلیل تهاجم غیرقانونی به اوکراین و ایجاد اخلال در آن است.

در همین ارتباط وزارت دادگستری از استخدام ۲۵ دادستان جدید در بخش امنیت ملی به منظور تحقیق و رسیدگی به دور زدن تحریم‌ها، نقض کنترل صادرات، و جرایم اقتصادی مشابه خبر داد.

وزارت امور خارجه ایالات متحده نیز با انتشار بیانیه‌ای در این ارتباط یادآور شده که روسیه همچنان با استفاده از پهپادهای ایرانی همچنان به شهروندان و زیرساخت‌های غیرنظامی ایران حمله می‌کند.

همزمان با انتشار توصیه‌نامه این چهار وزارتخانه، کاخ سفید اعلام کرد جمهوری‌ اسلامی ـ با وجود ادعا‌های فریب‌کارانه مبنی بر عدم دخالت ـ همچنان با ارسال «جنگ‌افزارهای مرگبار» به روسیه، بر آتش جنگ خانمان‌سوز اوکراین می‌دمد.

فعالیت‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی طی سال‌های گذشته از جدی‌ترین دلایل نگرانی کشورهای غربی نسبت به تهران بوده و موجب وضع چند بسته تحریم علیه جمهوری اسلامی از سوی این کشورها شده است.

چندی پیش و با تداوم نگرانی‌ها نسبت به برنامه‌های تسلیحاتی ایران، شماری از قانون‌گذاران آمریکایی، طرحی دو حزبی را برای تحریم طیف گسترده‌ای از فعالیت‌های موشکی و پهپادی جمهوری اسلامی ارائه کردند.

ایالات متحده تاکنون تحریم‌های متعددی را بر دست‌اندرکاران و حامیان برنامه‌ تسلیحاتی جمهوری اسلامی، به ویژه برنامه موشک بالستیک، وضع کرده است.

XS
SM
MD
LG