لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۱۶

ایالات متحده گروه روسی واگنر را به عنوان سازمان‌ جنایی فرامرزی معرفی می‌کند


wagner
wagner

کاخ سفید، روز جمعه اعلام کرد که وزارت خزانه‌داری آمریکا، گروه روسی واگنر را به عنوان یک «سازمان جنایی فرامرزی» معرفی خواهد کرد و هفته آینده تحریم‌های بیشتری را علیه این گروه و شبکه حمایتی آن در سراسر جهان اعمال می‌کند.

به نقل از شبکه خبری سی‌ان‌ان، جان کربی هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، گفت: « وزارت خزانه‌داری آمریکا شرکت خصوصی واگنر را به‌عنوان «یک سازمان جنایی فرامرزی» به رسمیت می‌شناسد.»

هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید سپس تصاویر اطلاعاتی آمریکا را به خبرنگاران نشان داد و اعلام کرد که قطارهای روسی در حال انتقال تسلیحات از کره شمالی برای جنگ در اوکراین هستند.

جان کربی گفت: «انتقال تسلیحات [از کره شمالی] مستقیما نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است.»

او افزود: در حالی که ایالات متحده معتقد نیست این تجهیزات دینامیک میدان نبرد در اوکراین را تغییر داده است، انتظار دارد که تحویل این نوع سیستم‌های تسلیحاتی از کره شمالی به روسیه ادامه یابد.

یک مقام ارشد دولت ایالات متحده روز پنجشنبه ۲۲ دسامبر گفته بود که گروه واگنر، شرکت نظامی خصوصی روسی، یک محموله تسلیحاتی از کره شمالی برای کمک به تقویت نیروهای روسیه در اوکراین تحویل گرفته است که نشانه‌ای از گسترش نقش این گروه در جنگ اوکراین است.

این مقام که نخواست نامش فاش شود به رویترز گفت: «ما می‌توانیم تایید کنیم که کره شمالی تحویل اولین محموله تسلیحات به واگنر که هزینه آن را پرداخت کرده تکمیل کرده است. ماه گذشته، کره شمالی راکت‌ها و موشک‌های پیاده نظام را برای استفاده واگنر به روسیه تحویل داد.»

ارزیابی ایالات متحده، بر اساس اطلاعاتی که قرار است به طور علنی فاش شود، این است که مقدار مواد تحویل داده شده از سوی کره شمالی، پویایی میدان نبرد در اوکراین را تغییر نخواهد داد اما این مقام افزود: «ما نگران این هستیم که کره شمالی در حال برنامه‌ریزی برای تحویل تجهیزات نظامی بیشتر به واگنر است.»

مقامات آمریکایی معتقدند تحویل تسلیحات کره شمالی نقض مستقیم قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل است و آنها قصد دارند این موضوع را با شورای امنیت مطرح کنند.
کارشناسان تسلیحاتی می‌گویند که پیونگ‌یانگ موشک‌های بالستیکی ساخته است که می‌توانند تقریبا هر نقطه از زمین را هدف قرار دهد و همچنین سلاح‌هایی با برد کوتاه‌تر نیز ساخته است.

این مقام گفت: «ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به طور فزاینده‌ای به گروه واگنر متعلق به متحدش یوگنی پریگوژین برای کمک در اوکراین روی آورده است، جایی که نیروهای روسی در تلاش برای سرنگونی دولت کی‌یف ناکام مانده‌اند.»

دولت بایدن روز چهارشنبه ۲۱ دسامبر از محدودیت‌های جدیدی در صادرات فناوری به گروه واگنر خبر داد تا بتواند بیشتر از عرضه فناوری‌ها به این پیمانکار جلوگیری کند.

این مقام که نخواست نامش فاش شود، گفت که پریگوژین، تاجر روسی، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در هر ماه برای تامین مالی عملیات واگنر در اوکراین هزینه می‌کند، اما برای عضوگیری روس‌ها برای جنگ در آن کشور با مشکلاتی مواجه شده است.

به گفته این مقام، ایالات متحده برآورد می‌کند که شرکت واگنر ۵۰ هزار پرسنل در اوکراین مستقر کرده که شامل ۱۰ هزار پیمانکار و ۴۰ هزار محکومین از زندان‌های روسیه را اجیر کرده است.

گروه واگنر که توسط کهنه سربازان نیروهای مسلح روسیه تشکیل شده، در لیبی، سوریه، جمهوری آفریقای مرکزی و مالی و سایر کشورها جنگیده است.

هماهنگ کننده ارتباطات راهبری شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین با اشاره به اتکای فزاینده ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه بر نیروهای «واگنر» خاطرنشان کرد که حدود پنجاه هزار نفر از آنها به جنگ علیه اوکراین اعزام شده‌اند. به گفته کربی، گزارش‌ها حاکی از افزایش تنش‌ها میان ارتش روسیه و نیروهای «واگنر» است

XS
SM
MD
LG