لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۴

سازمان اطلاعات هلند: سال گذشته میلادی دست‌کم ۱۰ حمله جهادی در اروپا خنثی شد


پلیس در فرانسه. آرشیو
پلیس در فرانسه. آرشیو

به گفته سازمان اطلاعات و امنیت عمومی هلند، در سال ۲۰۲۳ (۱۴۰۲) دست‌کم از وقوع ۱۰ حمله جهادی در اروپا جلوگیری شد.

این‌ سازمان که با نام اختصاری «ای‌آی‌وی‌دی» شناخته می‌شود، سه‌شنبه چهارم اردیبهشت، اعلام کرد که سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای غربی حداقل ۱۰ حمله جهادی را در نقاط مختلف اروپا خنثی کردند.

به گفته سازمان اطلاعات و امنیت عمومی هلند، ادامه جنگ کنونی میان اسرائیل و گروه فلسطینی حماس، خطر حملات جهادی در اروپا را افزایش داده است.

این سازمان در گزارش سالانه خود بدون اشاره به جزئیات، اعلام کرد که حملات خنثی‌شده شامل طرحی برای ضربه‌زدن تصادفی به مردم یا آماده‌سازی برای حمله به ساختمان‌ها و رویدادهای خاص بود.

این سازمان اطلاعاتی در ادامه می‌افزاید که سوزاندن قرآن در هلند و برخی کشورهای اروپایی دیگر، و درگیری اسرائیل و حماس، دو عامل مهم در شکل‌گیری این حملات جهادی بود.

پس از سوزاندن قرآن و چند اقدام تحریک کننده دیگر در سوئد در تابستان گذشته، خشم برخی مسلمانان برانگیخته شد و باعث افزایش تهدیدهای جهادی شد. با ادامه این روند، سوئد هشدار تروریستی در این کشور را به دومین سطح خطرناک رساند.

در ماه مهر گذشته، دو هوادار فوتبال سوئدی در بروکسل به ضرب گلوله مردی که خود را یکی از اعضای گروه جهادی دولت اسلامی معرفی کرد، کشته شدند.

همچنین در ماه مهر گذشته، یک مرد ۲۰ ساله در حمله‌ای به مدرسه‌ای در شهر «اراس» در شمال فرانسه، یک معلم را با چاقو کشت و دو نفر دیگر را به شدت مجروح کرد.

سازمان اطلاعات و امنیت عمومی هلند در گزارش خود نگفته است که چه تعداد از این حملات جهادی خنثی شده مربوط به پس از هفتم اکتبر (۱۵ مهر) است.

حمله تروریستی حماس به اسرائیل، با واکنش این کشور و حمله به نوار غزه، منطقه تحت کنترل این گروه فلسطینی، همراه بود. به گفته این سازمان، با ادامه این درگیری و افزایش تلفات، احتمال انجام حملات جهادی در کشورهای اروپایی افزایش یافته است.

سازمان ضد تروریسم هلند در ماه آذر گذشته برای نخستین بار در پنج سال اخیر، با اشاره به جنگ غزه، سطح تهدید تروریستی پنج مرحله‌ای خود را به «چهار» یا «قابل توجه» افزایش داد.

منبع : رویترز

XS
SM
MD
LG