لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

مکرون: اروپا شاهد افزایش «تروریسم اسلام‌گرایانه» است


امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز سه‌شنبه ۲۵ مهر گفت کشورهای اروپایی شاهد افزایش «تروریسم اسلام‌گرایانه» هستند.

مکرون این اظهارات را به دنبال کشته‌شدن یک معلم در فرانسه و دو شهروند سوئدی طرفدار فوتبال از سوی مظنونان اسلامگرا در بلژیک مطرح کرد.

پلیس ضد تروریسم فرانسه روز سه‌شنبه اعلام کرد قاتل معلم فرانسوی که سه نفر دیگر را نیز در جریان حمله روز جمعه ۲۱ مهر با چاقو زخمی کرد، با داعش بیعت کرده است.

مکرون که پس از دیدار با ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی، در تیرانا سخن می‌گفت، با اشاره به «آسیب‌پذیری... کل کشورهای اروپایی... و ظهور تروریسم اسلامگرایانه»، با مردم بلژیک ابراز همبستگی کرد.

مکرون در بخش دیگری از سخنانش گفت در روزها یا هفته‌های آینده به اسرائیل سفر می‌کند و درباره موضوعاتی همچون کاهش تنش‌ها و مسائل بشردوستانه با مقامات این کشور بحث و گفت‌وگو خواهد کرد.

به گفته رئیس جمهوری فرانسه، «امنیت اسرائیل، جنگ علیه تمامی گروه‌های تروریستی، و همچنین فرایند صلح و راه‌حل سیاسی همگی در هم تنیده و مرتبط با یکدیگر هستند.»

  • بازگشایی کاخ ورسای پس از هشدار امنیتی

دروازه‌های کاخ ورسای فرانسه بعد از ظهر روز سه‌شنبه چند ساعت پس از بسته‌شدن به دلایل امنیتی، بار دیگر به روی بازدیدکنندگان گشوده شد.

تلویزیون فرانسوی بی‌اف‌ام تی‌وی به نقل از پلیس فرانسه گزارش داد یک گروه متخصص در زمینه بمبگذاری به محل اعزام شده است.

یک روز پس از کشته‌شدن معلم فرانسوی، هشدارهای مربوط به بمبگذاری در موزه لوور، کاخ ورسای، و یک ایستگاه قطار در پاریس موجب تخلیه این مکان‌ها شد. بعدا معلوم شد این هشدارها اشتباه بوده‌اند.

  • درخواست نخست‌وزیر سوئد برای افزایش تدابیر امنیتی در اروپا

اولف کریسترسون، نخست‌وزیر سوئد، به دنبال حمله مرگبار روز دوشنبه به دو شهروند این کشور در بلژیک، خواستار افزایش کنترل مرزها و امنیت داخلی کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد.

او دلیل این حمله مرگبار را سوئدی بودن کشته‌شدگان خواند و گفت: «این تروریست‌ها می‌خواهند با ایجاد وحشت ما را به اطاعت و سکوت مجبور کنند. این اتفاق نخواهد افتاد.»

کریسترسون افزود کشورهای اروپایی نباید به افراد خطرناک اجازه دهند در منطقه به صورت غیرقانونی بمانند. به گفته او، «وقت [ایجاد] امنیت بیشتر فرا رسیده است، نمی‌توانیم ساده‌لوح باشیم.»

پس از سوزاندن قرآن در سوئد، این کشور در اواسط تابستان سطح هشدار مربوط به اقدامات تروریستی را به دومین سطح بالای ممکن افزایش داد و مقامات سوئدی هشدار دادند این کشور به یکی از اهداف اصلی حملات اسلامگرایان جهادی تبدیل شده است.

همزمان سفارت‌های سوئد از اتباع این کشور خواسته‌اند هوشیاری بیشتری در خارج از این کشور به خرج بدهند. این در حالی است که شهروندان سوئدی نسبت به افزایش تیراندازی‌ها از سوی گروه‌های تبهکار در داخل کشور خود به طور فزاینده‌ای ابراز نگرانی می‌کنند.

این در حالی است که پلیس بلژیک روز سه‌شنبه ۲۵ مهر اعلام کرد یک تونسی افراطی مظنون به کشتن دو شهروند سوئدی طرفدار فوتبال در بروکسل را پس از شناسایی به ضرب گلوله کشته است.

ساعاتی پس از آغاز تعقیب و گریز به منظور دستگیری مهاجم ۴۵ ساله این حمله، وزیر کشور بلژیک با انتشار پستی در رسانه اجتماعی ایکس ضمن قدردانی از سازمان‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورش گفت: «مهاجم حمله تروریستی در بروکسل شناسایی شد و مرده است.»

XS
SM
MD
LG