لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۵

وزیر دفاع آمریکا در مقر ناتو: روسیه بر نیروهای خود در مرز اوکراین افزوده است


لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در مقر ناتو در بلژیک - پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۰
لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا در مقر ناتو در بلژیک - پنجشنبه ۲۸ بهمن ۱۴۰۰

لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید روسیه بر توان نظامی خود در مرز اوکراین افزوده است.

آستین که برای شرکت در نشست ناتو به بلژیک سفر کرده است در یک کنفرانس خبری گفت مسکو برخلاف ادعاهای مطرح شده، نیروهای خود در مرز اوکراین را افزایش داده است.

وزیر دفاع آمریکا گفت: «روسیه می‌گوید بعد از رزمایش با بلاروس، بخشی از نیروهای خود در مرز اوکراین را عقب کشیده است، اما ما چنین چیزی نمی‌بینیم. اتفاقاتی که می‌بینیم درست برخلاف ادعای روسیه است.»

لوید آستین با اشاره به افزایش نیروهای نظامی روسیه در مرز اوکراین به ۱۵۰ هزار سرباز، از افزایش تعداد پروازهای پشتیبانی و افزایش توانمندی نظامی روسیه در دریای سیاه نیز به عنوان شواهدی دیگر برای اثبات گفته خود یاد کرد.

وزارت دفاع روسیه روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که نیروهای روسی که هفته‌ها در نزدیکی مرز اوکراین مستقر شده‌اند، بازگشت به پادگان‌های خود را آغاز کرده‌اند.

آقای آستین همچنین با انتقاد از اقدامات تمهیدی ارتش روسیه گفت: «حتی می‌بینیم که روسیه ذخیره بانک خون را افزایش داده است. من تا مدتی پیش سرباز بودم می‌دانم این اقدامات بی‌هدف نیست. اگر کسی قصد بازگشت به خانه را داشته باشد، چنین اقداماتی نمی‌کند.»

وزیر دفاع آمریکا بار دیگر با اشاره به تعهد واشنگتن در قبال ناتو و متحدانش، بر عزم ایالات متحده در مقابله با تهدیدات روسیه تاکید کرد. او گفت : «همانطور که رئیس جمهوری آمریکا پیشتر گفت، اگر لازم شود از هر سانتیمتر از قلمرو ناتو دفاع می‌کنیم. البته هیچ نیازی نبود که کار به اینجا کشیده شود. اوکراین هیچ‌ کسی را تهدید نمی‌کند و هیچ دلیلی وجود ندارد که روسیه به این کشور حمله کند.»

این در حالی‌است که روز چهارشنبه ینس استولتنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، گفت که این نهاد با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای می‌تواند ثابت کند که روسیه نیروهایش را از اطراف اوکراین عقب نبرده است.

XS
SM
MD
LG