لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۱۲

سخنرانی پرزیدنت بایدن به مناسبت سالگرد ۶ ژانویه: ملت‌های بزرگ به جای دفن حقیقت با آن روبرو می‌شوند


سخنرانی پرزیدنت بایدن به مناسبت سالگرد حمله ۶ ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا (۱۶ دی ۱۴۰۰)
سخنرانی پرزیدنت بایدن به مناسبت سالگرد حمله ۶ ژانویه به ساختمان کنگره آمریکا (۱۶ دی ۱۴۰۰)

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز پنجشنبه ۱۶ دی‌ماه به مناسبت نخستین سالگرد حمله هواداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین، به کنگره آمریکا بر اهمیت تعهد به یک دموکراسی مسالمت‌جو تاکید کرد.

پرزیدنت بایدن در ابتدای سخنان خود در کنگره ایالات متحده گفت یک سال پیش در این مکان مقدس به دموکراسی حمله شد.

آقای بایدن همچنین به مخاطرات در کمین دموکراسی در آمریکا در بیش از دو سده گذشته پرداخت. وی گفت برافراشتن پرچم کنفدراسیون در کنگره طی این حادثه در تاریخ ایالات متحده «حتی در دوره جنگ داخلی» سابقه نداشته است.

پرزیدنت بایدن تاکید کرد ملت‌های بزرگ به جای دفن حقیقت با آن روبرو می‌شوند.

وی دونالد ترامپ را متهم به دروغ‌پراکنی کرد و افزود ترامپ شکست خود در انتخابات را نپذیرفت.

ریاست جمهوری ایالات متحده در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به رهبران تاریخی حزب جمهوری‌خواه گفت به دلیل داشتن اهداف و ارزش‌های مشترک، از همکاری با جمهوری‌خواهان دریغ نخواهد کرد.

وی در ارتباط با سرنوشت‌ساز بودن این دوره از تاریخ و اهمیت نگاهی فراحزبی به منافع ایالات متحده گفت: « بنابراین در این لحظه ما باید تصمیم بگیریم چه نوع ملتی خواهیم بود. آیا ملتی خواهیم بود که خشونت سیاسی را به عنوان یک هنجار می‌پذیرد؟ آیا ملتی خواهیم بود که به مقامات حزبی انتخابات اجازه بدهیم اراده به صورت قانونی ابراز شده مردم را زیر پا بگذارند؟»

پرزیدنت بایدن در ادامه افزود: «آیا ملتی خواهیم بود که نه در پرتو حقیقت بلکه زیر سایه دروغ زندگی می‌کند؟ نمی‌توانیم به خودمان اجازه دهیم چنان ملتی باشیم. راه پیش رو شناخت حقیقت و زندگی بر اساس آن است.»

رئیس جمهوری ایالات متحده در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به مشارکت بیش از ۱۵۰ میلیون آمریکایی در انتخابات سال گذشته در بحبوحه همه‌گیری کرونا، ادعای طرفداران دونالد ترامپ مبنی بر غیرقابل‌اعتماد بودن نتایج را رد کرد.

پرزیدنت بایدن تاکید کرد کسانی که از دروغ استقبال می‌کنند، نمی‌توانند میهن‌پرست باشند.

پیش از سخنرانی پرزیدنت بایدن، کامالا هریس، معاون ریاست جمهوری در سخنانی گفت در روز واقعه١٧ دی‌ماه به عنوان یک سناتور در کنگره بوده است. به گفته وی، این حادثه تنها حمله به نمایندگان منتخب مردم یا ساختمان کنگره نبود بلکه حمله به نهادها و ارزش‌هایی بود که نسل‌هایی از آمریکایی‌ها برای بنیاد نهادن آنها خون خود را فدا کرده بودند.

خانم هریس افزود آنچه در خطر بوده و اکنون نیز هست حق تعیین آینده توسط همه مردم به شیوه‌ای است که قانون اساسی ایالات متحده تعیین کرده است.

معاون ریاست جمهوری ایالات متحده در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد قدرت دموکراسی در حکومت قانون و برگزاری انتخابات آزاد و منصفانه است.

علاوه بر سخنرانی پرزیدنت بایدن و سایر رهبران دموکرات، قرار است دموکرات‌ها مراسم روشن‌کردن شمع نیز برگزار کنند.

دونالد ترامپ نیز قرار بود در ملک شخصی خود در مارالاگو در ایالت فلوریدا کنفرانسی خبری برگزار کند تا به تحقیقات جاری درباره واقعه حمله به کنگره بپردازد اما از این کار خود منصرف شده است.

عمده قانونگزاران جمهوری‌خواه در مراسم امروز شرکت نکردند. آنها همکاران دموکرات خود را متهم به بهره‌گیری سیاسی از واقعه حمله به کنگره می‌کنند.

در ١٧ دی‌ماه ١٣٩٩ (۶ ژانویه ٢٠٢١) گروهی از طرفداران دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت ایالات متحده، با حمله به کنگره ایالات متحده آمریکا در صدد بودند جلسه مشترک کنگره برای شمارش آرای الکترال و رسمی شدن پیروزی جو بایدن را بر هم بزنند.

در نتیجه این حمله، قانونگزاران و سایر کارکنان از کنگره بیرون برده شدند و آشوب‌گران به اموال عمومی خساراتی وارد کردند. همچنین یک پلیس کنگره کشته شد و ١٣٨ نفر دیگر زخمی شدند. چهار پلیس دیگر که در فرونشاندن این آشوب بی‌سابقه در تاریخ ایالات متحده مشارکت کردند، طی هفت ماه پس از وقوع این حادثه خودکشی کردند.

XS
SM
MD
LG