لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۸

برگزاری تجمعی در واشنگتن در حمایت از بازداشت‌شدگان یورش ششم ژانویه به کنگره


تجمع‌کنندگان روز شنبه ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۱
تجمع‌کنندگان روز شنبه ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۱

روز شنبه ۱۸ سپتامبر تجمعی در شهر واشنگتن، پایتخت ایالات متحده، در حمایت از افراد بازداشت‌شده در ناآرامی‌های روز ششم ژانویه و واقعه حمله به کنگره، برگزار شد.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، به نظر می‌رسید تعداد افسران پلیس و روزنامه‌نگاران در تظاهرات روز شنبه در مقابل کنگره آمریکا، محل قیام مرگبار در اوایل سال جاری میلادی، بیش از معترضان بود.

مقامات پلیس در واشنگتن برای این تجمع در آماده باش کامل بودند. صدها نیروی کمکی پلیس نیز به آنجا آمده بودند. حصار‌های محکم و موانع بتنی دوباره در اطراف محوطه کنگره برپا شده بود.

موانع فلزی، منطقه تجمع را از خیابان های اطراف ساختمان کنگره جدا کرده بود. تابلوهایی که روی آنها «منطقه بدون اسلحه» نوشته شده بود قوانین محلی شهر واشنگتن را که حمل آشکار سلاح گرم را ممنوع می‌کند،‌ به افرادی که به آنجا آمده بودند یادآوری می‌کرد.

حدود صد نفر از اعضای گارد ملی واشنگتن دی‌.سی در نزدیکی منطقه مستقر شده بودند.

پلیس کنگره آمریکا تخمین زده است که بدون احتساب ماموران، حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ نفر در محوطه تجمع اعتراضی حضور داشتند و شماری از آنها نیز دستگیر شدند. پلیس کنگره آمریکا در توییتر اعلام کرد که یکی از دستگیرشدگان چاقو حمل می‌کرد، دیگری اسلحه داشت، و دو نفر نیز بنا بر حکم بازداشتی که از تگزاس برای‌شان صادر شده بود، دستگیر شدند.

در همین حال رویترز از «فریاد زدن‌ها و شعار دادن‌های متقابل» و بروز برخی درگیری‌های بین معترضان و مخالفان آنها خبر داد.

این تظاهرات که «عدالت برای جی۶» نام داشت، در حمایت از متهمانی بود که پس از حمله ششم ژانویه به ساختمان کنگره دستگیر شدند. در آن حمله، حامیان دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا، می‌خواستند مانع تأیید پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ توسط قانونگذاران کنگره شوند.

پلیس کنگره آمریکا پیش از برگزاری این تجمع گفت بر اساس اطلاعاتی که از اینترنت به دست آمده بود، می‌دانست که تظاهرکنندگان روز شنبه ممکن است دست به خشونت بزنند و به همین منظور دست به اقدامات پیشگیرانه زده بود.

کمیته‌ای متشکل از هفت نماینده دموکرات و دو جمهوریخواه، که همگی توسط مجلس نمایندگان برگزیده شده‌‌اند، در حال تحقیق درباره پرونده یورش ۶ ژانویه به کنگره هستند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG