لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۱۱

دیوان عالی آمریکا درخواست دونالد ترامپ جهت مخفی ماندن اسناد حمله به کنگره را رد کرد


ساختمان دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در شب هنگام (آرشیو)
ساختمان دیوان عالی ایالات متحده آمریکا در شب هنگام (آرشیو)

دیوان عالی ایالات متحده آمریکا روز چهارشنبه ٢٩ دی‌ماه درخواست دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین، برای جلوگیری از انتشار اسناد کاخ سفید از حمله سال گذشته به کنگره را رد کرد.

این اسناد توسط یک هیئت تحت رهبری دموکرات‌ها در کنگره که در حال تحقیق درباره حمله سال گذشته گروهی از طرفداران ترامپ به کنگره هستند، درخواست شده است.

رای صادره بدین معنی است اسناد مذکور که اکنون در اختیار یک آژانس فدرال مسئول نگه‌داری اسناد دولتی هستند، می‌توانند حتی در زمان ادامه دادخواهی در دادگاه‌های پایین‌تر نیز افشا شوند.

قاضی کلرنس توماس، محافظه‌کار، تنها عضو از مجمع ٩ نفره قضات دیوان عالی است که به صورت علنی با این رای مخالفت کرده است.

سه قاضی از مجموع ٩ قاضی کنونی دیوان عالی توسط دونالد ترامپ منصوب شدند.

بر اساس رای صادره، «از آنجایی که دادگاه تجدیدنظر نتیجه گرفت ادعاهای پرزیدنت ترامپ حتی در صورت تصدی وی [بر پست ریاست‌جمهوری] ناموفق می‌بود، وضعیت وی به عنوان رئیس جمهوری قبلی لزوما هیچ تفاوتی در رای دادگاه ایجاد نکرد.»

کمیته تحت رهبری دموکرات‌ها در کنگره گفته برای پی‌بردن به نقش احتمالی دونالد ترامپ در برانگیختن خشونت سال گذشته در کنگره به این اسناد نیاز دارد.

این کمیته از اداره آرشیوهای ملی، که اسناد و مدارک مربوط به ترامپ را در اختیار دارد، درخواست کرده است که گزارش بازدیدکنندگان، تماس‌های تلفنی، و ارتباطات مکتوب را در اختیارش قرار بدهد.

XS
SM
MD
LG