لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۸

حجاب اجباری؛ وزارت ارشاد می‌گوید «متخلفان» با قوه قضائیه طرف هستند


 مخالفت با حجاب اجباری، تصویر گروهی هنرمندان
مخالفت با حجاب اجباری، تصویر گروهی هنرمندان

همزمان با موافقت مجلس شورای اسلامی با اجرای آزمایشی طرح محدودتر کردن آزادی‌های پوشش تحت عنوان «عفاف و حجاب» رئیس سازمان سینمایی گفت که هنرمندان زن ایرانی که حجاب اجباری را رعایت نمی‌کنند، ممنوع‌الکار خواهند بود.

محمد خزاعی، رئیس سازمان سینمایی گفت که این هنرمندان «مقوله جداگانه‌ای» دارند و «مسئولیت تصمیم‌گیری برای آنان با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست و مربوط به قوه قضاییه است».

در جدیدترین مورد از مخالفت علنی هنرمندان و اهالی سینما با حجاب اجباری حکومتی، ویشکا آسایش بازیگر سینمای ایران روز سه شنبه ۲۸ شهریور تصاویری با پوشش اختیاری را از خود در فضای مجازی منتشر کرد. گفته می‌شود خانم آسایش در فرانسه به سر می‌برد و احتمالا قصد بازگشت به ایران را ندارد.

«حجاب اجباری» از جمله قوانینی است که از زمان انقلاب ۵۷ در ایران اجرا می‌شود. این قانون با مخالفت‌های زیادی از سوی زنان و فعالان حقوق بشر مواجه بوده است.

در سال‌های اخیر، شماری از هنرمندان زن ایرانی به مخالفت با حجاب اجباری پرداخته‌اند. برخی از این هنرمندان بازداشت، محاکمه یا مجبور به ترک ایران شده‌اند.

محمد خزاعی رییس سازمان سینمایی بهمن ماه گذشته در پی موج انتشار عکس‌های بدون حجاب توسط بازیگران عرصه هنر و سینما و پیوستن آن‌ها به‌ جنبش «زن، زندگی، آزادی» و همچنین تحریم جشنواره فجر، به رسانه‌های داخلی گفته بود: اگر کسی از «کشف حجاب» خود پشیمان شده و فکر می‌کند اشتباه کرده، راه برایش باز است.

مدیرکل دفتر نظارت بر عرضه و نمایش فیلم سازمان سینمایی وزارت ارشاد ۱۹ شهریور هنرمندان مخالف با اجبارهای جمهوری اسلامی را «قانون‌شکن» خواند به خبرگزاری دولتی ایرنا گفت:«بازیگران یا عواملی که پیش از به سرانجام رسیدن یک فیلم، «قانون‌شکنی» کنند باید دستمزدی که از آن پروژه گرفته‌اند را برگردانند و خسارت تهیه‌کننده را جبران کنند.»

در یکسال گذشته، در جریان اعتراضات سراسری که پس از کشته شدن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، شماری از هنرمندان و بازیگران به حمایت از این اعتراضات برخاسته و به خصوص هنرمندان و سینماگران زن تصاویری بدون حجاب اجباری از خود منتشر کردند که به مذاق عوامل جمهوری اسلامی خوش نیامد.

XS
SM
MD
LG