لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۹

کاخ سفید: انزوای ایران تا زمان به نتیجه رسیدن احیای برجام ادامه دارد


جیک سالیوان | Jake Sullivan
جیک سالیوان | Jake Sullivan

مشاور امنیت ملی کاخ سفید امروز دوشنبه در کنفرانس خبری خود به جمهوری اسلامی هشدار داد که انزوای ایران تا زمان به نتیجه رسیدن احیای برجام ادامه دارد.

جیک سالیوان درباره اینکه آیا آمریکا ضرب الاجل خاصی برای به نتیجه رسیدن مذاکرات احیای برجام در نظر دارد گفت: «ما هم اکنون متن توافقی را بر روی میز در برابر ایرانیان قرار دادیم که شرکای اروپایی ما از آن حمایت می‌کنند، اگر ایران آنرا قبول نکند، ما در جای خود ننشسته‌ایم.»

سالیوان گفت: «ما دو سری تحریم را اعلام و اجرا کردیم که هدف آنها جلوگیری از فرار تحریمهای از پیش اجرا شده است. ما جلوی توان آنها برای قاچاق سوخت را می‌گیریم، چه از طریق نیروی قدس سپاه پاسداران و چه از روشهای دیگر و ما به این کار ادامه می‌دهیم.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در ادامه گفت:« گزینه‌های پیش روی ایران مشخص است. یا به اجرای کامل برجام بر‌می‌گردد، یا اینکه فشار از سوی آمریکا و میزان انزوا آنها بیشتر می‌شود که ما نمونه آنرا در رای شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی شاهد بودیم.»

این مقام ارشد امنیتی کاخ سفید ادامه داد:«حضور جو بایدن و دیدار او با مقامات کشورهای عرب خاورمیانه و اسرائیل نشان از این دارد که ایران تا زمان برگشت تهران به برجام منزوی است.»

کمک نظامی ایران به روسیه

سالیوان همچنین از ارائه کمک نظامی از سوی جمهوری اسلامی ایران به روسیه در تجاوز نظامی اش به اوکراین خبر داد.

جیک سالیوان گفت:«اطلاعات ما نشان می‌دهد که دولت ایران بنا دارد در فاصله زمانی کوتاهی به روسیه صدها پهپاد ارسال کند که توان نظامی دارند.»

او افزود:« همچنین اطلاعات ما نشان می‌دهد که ایرانی‌ها قرار است آموزش نیروهای روس را برای استفاده از این پهپادها را از ماه جاری آغاز کنند.»

به گفته مشاور امنیت ملی کاخ سفید «هنوز مشخص نیست که آیا تحویل این پهپادها به روسها آغاز شده است یا خیر؟ اما این همان پهپادهایی هستند که در جنگ یمن برای حمله به عربستان سعودی به کار برده شده است.»

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG