لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

آژانس: ایران به غنی‌سازی اورانیوم در فردو سرعت بخشیده است


سانتریفیوژهای جدید ایران.
سانتریفیوژهای جدید ایران.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه اعلام کرد ایران با بهره‌گیری از دستگاه‌های پیشرفته، غنی‌سازی اورانیوم را در تاسیسات زیرزمینی فردو تشدید کرده است.

رویترز می‌گوید آژانس در گزارش محرمانه خود به اعضایش که این خبرگزاری به آن دست یافته، تایید کرده است که ایران شروع به تغذیه گاز هگزافلورید اورانیوم با غنای پنج درصد به خوشه‌ای از ۱۶۶ سانتریفیوژ آی‌ار-۶ توسط به اصطلاح «سربرگ‌های اصلاح‌شده» در تاسیسات فردو کرده است.

رویترز همچنین نوشته است در حالیکه ایران موظف است این تغییر را به اطلاع آژانس برساند، اگر از انجام آن خودداری کند، ممکن است برای مدتی بتواند از شناسایی آژانس فرار کند زیرا در حال حاضر میان غنی‌سازی ایران و راستی‌آزمایی بازرسان آژانس کمی تاخیر زمانی وجود دارد.

طبق گزارش، ایران آژانس را از قصد خود مبنی بر بکارگیری این دستگاه‌ها جهت غنی‌سازی تا خلوص ٢٠ درصد مطلع کرده است.

جمهوری اسلامی هم‌اینک اورانیوم با خلوص ۶٠ درصد نیز تولید می‌کند و اورانیوم ٩٠ درصد غنی‌شده جهت استفاده در تولید سلاح اتمی به کار گرفته می‌شود.

دیپلمات‌های غربی بارها نسبت به استفاده از سربرگ‌های اصلاح‌یافته ابراز نگرانی کرده‌اند زیرا این دستگاه‌ها امکان غنی‌سازی با خلوص بیشتر را بسیار آسان‌تر و سریع‌تر می‌کنند.

وزرای خارجه آمریکا و سه کشور اروپایی روز جمعه ضمن ابراز نگرانی نسبت به سرعت توسعه برنامه هسته‌ای ایران و تاکید بر تعهد خود به بازگشت متقابل به پیروی کامل از برجام، از جمهوری اسلامی خواستند مطالبات فرابرجامی‌اش را کنار بگذارد و سریعا با توافقی که هم‌اکنون در دسترس است، موافقت کند.


مذاکرات «احیای برجام» از ماه مارس گذشته متوقف شده بود. این توقف، ابتدا به دلیل کارشکنی‌های روسیه و سپس مطالبات فرابرجامی ایران از جمله «حذف سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست سازمان‌های تروریستی» بود؛ مطالباتی که به گفته مقامات آمریکایی، در مذاکرات قطر نیز همچنان توسط طرف ایرانی مطرح شدند.

رابرت مالی، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران،‌ این مذاکرات را موقعیتی «از دست‌رفته» توصیف کرده است.

مالی در‌ گفت‌و‌گو با استیو اینسکیپ از رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) گفت اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات قصد داشت دست‌کم یک تلاش دیگر بکند، بنابراین هر دو طرف را به دوحه دعوت کردند به این امید که ایرانی‌ها تمایلی از خود نشان دهند اما به نظر می‌رسد آنها قادر به ارائه پاسخی نیستند.

XS
SM
MD
LG