لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۵

هشدار ند پرایس: شرایط بازگشت به برجام تا ابد فراهم نخواهد بود


ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا بار دیگر هشدار داد که شرایط احیای برجام تا ابد امکانپذیر نخواهد بود.

ند پرایس در کنفرانس خبری روز سه‌شنبه گفت: «ما در مرحله‌ای هستیم که عدم پیشرفت یعنی عقب گرد». او افزود: «زمان، اکنون بسیار مهم است زیرا این توافق تا ابد روی میز نخواهد بود.»

به گفته پرایس، هنوز نشست دیگری برنامه‌ریزی نشده، اما ایالات متحده متعهد به یافتن راهی برای بازگشت متقابل به برجام است.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت:«پاسخی که نه تنها آمریکا بلکه متحدین اروپائی در انتظار آن هستند تصمیم دولت ایران است تا کاملاً به تبعیت از برجام بازگردد.»

پرایس می‌گوید که بر اساس آنچه دولت بایدن بطور غیر مستقیم از متحدین اروپائی شنیده مشخص نیست که ایران چنین «عزم سیاسی» داشته باشد.

او با اشاره به اینکه «توافقی روی میز است که با کمک متحدین اروپائی بعنوان میانجی چند ماه است که تقریباً نهائی شده افزود: «اما در ماههای اخیر به جای اینکه ایران به تبعیت از برجام بازگردد بطور مستمر خواسته‌های بی‌ارتباط مطرح کرده و طرح موضوعاتی خارج از چارچوب برجام نشان جدی نبودن است».

گفتنی است امروز سه ‌شنبه رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هم در‌ گفت‌و‌گو با استیو اینسکیپ از رادیو ملی آمریکا (ان‌پی‌آر) مذاکرات دوحه را موقعیتی «از دست‌رفته» توصیف کرد و گفت:« اتحادیه اروپا به عنوان هماهنگ کننده مذاکرات قصد داشت دست‌کم یک تلاش دیگر بکند، بنابراین هر دو طرف را به دوحه دعوت کردند به این امید که ایرانی‌ها تمایلی از خود نشان دهند اما به نظر می‌رسد آنها قادر به ارائه پاسخی نیستند.»

آقای مالی در مورد اظهارنظر وزیر امور خارجه ایران که گفته است ایالات متحده آمریکا موضع اخیر خود را تکرار کرده است گفت اتحادیه اروپا به‌عنوان هماهنگ‌کننده، طرح‌های مفصلی از آنچه به نظرشان نتیجه‌ای عادلانه بود روی میز قرار داد.

به گفته نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، طرف آمریکایی گفته است که آماده توافق است. آقای مالی گفت: «طرفی که بله نگفته، ایران است.»

او افزود که روشن نیست چرا ایران می‌گوید «ما با موضع قدیمی به مذاکرات آمده‌ایم» چرا که ما با آن چه «بازگشت به توافق» است سازگار هستیم و طرفی که باید پاسخ دهد ایران است.

آقای مالی گفت: «اگر آنها آماده نبودند چرا به دوحه آمدند؟»

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG