لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۳

ارسال پیام‌های ضد و نقیض درباره عادی‌سازی روابط تهران و ریاض؛ خطیب‌زاده: تحولی رخ نداده است


در حالی که یک عضو کمیسیون سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادعا کرده وزیران خارجه عربستان سعودی و جمهوری اسلامی ایران به‌زودی دیدار می‌کنند، سخنگوی وزارت خارجه می‌گوید از زمان آخرین دور مذاکرات میان دو کشور تاکنون تحول تازه‌ای رخ نداده است.

به گزارش ایرنا، سعید خطیب‌زاده روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت از اظهارنظر درباره احتمال دیدار وزیران دو کشور در بغداد خودداری کرد و گفت: «مانند همه مذاکراتی از این دست، موضوعات چندی از جمله در خصوص شیوه ادامه گفت‌وگوها و سطح پیگیری آن‌ها در آن نشست مطرح شده که در دستور کار دو طرف برای آینده قرار دارد.»

به گزارش خبرگزاری فارس، کریمی قدوسی، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفته است که «توافق‌های اولیه بین تهران و ریاض انجام شده» و وزیران خارجه دو کشور به‌زودی دیدار می‌کنند.

او محور دیدار آتی حسین امیرعبداللهیان و فیصل بن فرهان را گفت‌وگو بر سر مسائل دوجانبه، افتتاح سفارت‌خانه‌ها، مسائل منطقه و بحران یمن اعلام کرده است.

دور پنجم مذاکرات تهران و ریاض بغداد با هدف عادی‌سازی روابط دوجانبه میان جمهوری اسلامی ایران و عربستان سعودی در روزهای آغازین اردیبهشت برگزار شد.

مذاکرات غیررسمی ایران و عربستان برای از سرگیری روابط دیپلماتیک، فروردین ۱۴۰۰ با میزبانی عراق آغاز شده است.

روابط دو کشور پس از حمله تندروهای حامی حکومت ایران به سفارت و کنسولگری عربستان در تهران و مشهد در دی ماه ۱۳۹۴، قطع شده است.

XS
SM
MD
LG