لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۳۰

نرگس محمدی از زندان: از آزادی دفاع می‌کنم، حتی اگر به قیمت جانم تمام شود


نرگس محمدی. آرشیو
نرگس محمدی. آرشیو

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل که در زندان است، در پیامی که مخفیانه به بیرون درز کرده نوشته است به مبارزه برای حقوق بشر ادامه خواهد داد، حتی اگر جانش را در این راه بگذارد.

به نوشته رویترز، در نامه اخیر نرگس محمدی که روز دوشنبه ۱۳ آذر از شبکه تلویزیونی اس‌وی‌تـی سوئد منتشـر شد، آمده است: «حبس، شکنجه روانی، سـلول انفرادی دائم، محکومیت پشت محکومیت، ... مانع من نشده و نخواهد شد ... من از آزادی و برابری دفاع خواهم کرد حتی اگر به قیمت جانم تمام شود.»

نرگس محمدی به اتهاماتی از جمله تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی در حال گذراندن محکومیت‌های متعدد در زندان اوین تهران است.

شبکه اس‌وی‌تـی گفت این نامه در پاسخ به پرسش‌هایی نوشته شده که از طریق واسطه‌ها مخفیانه به زندان منتقل شده بود، اما جزئیاتی از نحوه مبادله را فاش نکرد.

نرگس محمدی در آبان امسال در اعتراض به عدم دسترسی به خدمات پزشکی دست به اعتصاب غذا زد.

او در توضیحات کوتاهی که توسط اس‌وی‌تـی منتشر شد، و حاوی هیچ گونه اطلاعی از وضعیت سلامتی او نیست، گفت که بیشتر از همه دلتنگ فرزندانش کیانا و علی است.

نرگس محمدی نوشت: «مخصوصاً این روزها، وقتی زندانیان تازه وارد درباره مصاحبه‌هایی که بچه‌هایم انجام داده‌اند صحبت می‌کنند [سخت دلتنگشان می‌شوم] ... بیشتر از هشت سال است که آنها را ندیده‌ام.»

کیانا رحمانی، دختر ۱۷ ساله نرگس محمدی، به شبکه اس‌وی‌تـی گفت که خانواده یکسال و نه ماه است که هیچ تماس مستقیمی با او نداشته‌اند: «پیشتر ما گاهی اوقات با تلفن با هم حرف می‌زدیم، اما این گفتگوها متوقف شده است.»

مراسم نوبل امسال روز ۱۹ آذر در شهرهای اسلو و استکهلم برگزار می‌شود. به گفته بنیاد نوبل، علی و کیانا رحمانی به نمایندگی از طرف نرگس محمدی در این مراسم شرکت خواهند کرد، دیپلم افتخار و مدال طلای نوبل محمدی را در تالار شهر اسلو دریافت می‌کنند، و از طرف مادرشان سخنرانی می‌کنند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG