لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۷

سازمان حقوق بشر ایران از وضعیت سلامتی نرگس محمدی شدیداً ابراز نگرانی کرد


نرگس محمدی، فعال سیاسی زندانی و برنده جایزه صلح نوبل
نرگس محمدی، فعال سیاسی زندانی و برنده جایزه صلح نوبل

سازمان حقوق بشر ایران با ابراز نگرانی شدید از وضعیت سلامتی نرگس محمدی، زندانی سیاسی و برنده جایزه صلح نوبل، خواستار آزادی فوری و دسترسی بدون قید و شرط او به خدمات درمانی شد.

محمود امیری مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، روز سه‌شنبه ۱۶ آبان هدف حکومت ایران از اعمال محدودیت‌های درمانی ضروری برای نرگس محمدی را فراهم‌کردن «عامدانه اسباب مرگ» این زندانی سیاسی ذکر کرد.

نرگس محمدی، محبوس در زندان اوین، از روز دوشنبه ۱۵ آبان در اعتراض به «سیاست جمهوری اسلامی برای تعلل و عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت زندانیان بیمار» و اعتراض به «سیاست یا مرگ یا حجاب اجباری برای زنان ایران» دست به اعتصاب غذا و دارو زده است.

مسئولان جمهوری اسلامی اجازه انتقال این زندانی سیاسی به مراکز درمانی را به تن‌دادن او به حجاب اجباری مشروط کرده‌اند.

بر پایه اطلاعات درج شده در صفحه اینستاگرام منسوب به نرگس محمدی، از ۱۳شهریورماه تاکنون، دستکم دو بار از بردن او به بیمارستان ممانعت شده و به دستور دادستان، او «تحت هیچ شرایطی» نباید بدون روسری به بیمارستان اعزام شود.

نرگس محمدی پیش‌تر با اشاره به «مرگ مظلومانه آرمیتا» تاکید کرده بود که به پاس خونش «حجاب اجباری» را بر نخواهد تابید.

انجمن قلم آمریکا هم با اشاره به افزایش نگرانی‌ها در مورد سلامت و امنیت نرگس محمدی خواستار آزادی بی‌قید و شرط او شده است.

کمیته نوبل، روز ۱۴ مهر جایزه صلح خود را به نرگس محمدی به دلیل مبارزه او علیه ظلم و ستم بر زنان در ایران، اهدا کرد. خانم محمدی متولد ۱۳۵۱ در زنجان، در دو دهه اخیر بارها بازداشت و زندانی شده است.

او در آخرین پرونده قضایی، به اتهام «تبلیغات ضد دولتی» به ۱۰ سال حبس محکوم شد و در حال حاضر در زندان اوین تهران به سر می‌برد.

XS
SM
MD
LG