لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۲

تقی رحمانی به صدای آمریکا: نرگس محمدی «بدون حجاب اجباری» به بیمارستان اعزام شد


نرگس محمدی
نرگس محمدی

در پی ابراز نگرانی‌های بین‌المللی درباره سلامتی نرگس محمدی، زندانی سیاسی و برنده جایزه صلح نوبل، همسر این فعال حقوق بشر روز چهارشنبه ۱۷ آبان به صدای آمریکا گفت که او «بدون حجاب اجباری» به بیمارستان اعزام شده است.

تقی رحمانی، همسر این فعال حقوق بشر، در گفت‌وگو با بخش فارسی صدای آمریکا اعلام کرد که نرگس محمدی «بدون حجاب اجباری» برای انجام معاینات پزشکی از زندان اوین به بیمارستان اعزام شده است.

پس از اعتصاب غذای نرگس محمدی در اعتراض به عدم دسترسی زندانیان به کمک‌های پزشکی، کمیته نوبل، بنیاد اولاف پالمه و انجمن قلم آمریکا درباره سلامتی او ابراز نگرانی کرده بودند.

بریت رایس- آندرسن، رئیس کمیته نوبل، با انتشار بیانیه‌ای در واکنش به خبر اعتصاب غذای نرگس محمدی، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۲۳، به حکومت ایران هشدار داد که اقدامات لازم را برای تأمین کمک‌های پزشکی مورد نیاز او و دیگر زنان زندانی انجام دهد.

بنیاد اولاف پالمه سوئد نیز که جایزه سال ۲۰۲۳ خود را به نرگس محمدی اعطا کرده است، در یک نامه‌ سرگشاده با امضای استفان لوفوِن، رئیس هیئت مدیره این بنیاد و نخست‌وزیر پیشین سوئد، و یوآکیم پالمه، نایب رئیس هیئت مدیره این بنیاد، خطاب به احمد معصومی‌فر، سفیر جمهوری اسلامی در سوئد، خواستار ارائه مراقبت‌های پزشکی ضروری به نرگس محمدی شد.

پیشتر انجمن قلم آمریکا نیز بر لزوم آزادی فوری و بی‌قید و شرط او تاکید کرده بود.

انجمن قلم آمریکا با انتشار متنی در حساب ایکس نوشته بود: «صدها نفر با ارسال نامه‌، خواستار آزادی نرگس محمدی از زندان و پیوستن او به خانواده‌اش شده‌اند. پس از انتشار خبر اعتصاب غذای او، نگرانی‌ها در مورد سلامت و امنیتش افزایش یافته است و ما همچنان خواستار آزادی بی‌قید و شرط او هستیم.»

نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل و زندانی سیاسی، از روز ۱۵ آبان در اعتراض به «سیاست جمهوری اسلامی برای تعلل و عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت زندانیان بیمار» و اعتراض به «سیاست یا مرگ یا حجاب اجباری برای زنان ایران» دست به اعتصاب غذا زده بود.

نرگس محمدی پیش از این اعلام کرده است که برای اعزام به بیمارستان حاضر به تن دادن به حجاب اجباری نیست و بر همین اساس در نوبت‌های قبلی مقامات قضایی در زندان جلو اعزام او به بیمارستان را گرفته‌اند.

این در حالی است که این زندانی مدافع حقوق بشر «طبق تشخیص و اکوی پزشک معتمد سازمان زندان‌ها» باید به صورت «اورژانسی به مرکز قلب و ریه» اعزام می‌شد.

صفحه‌ اینستاگرام منسوب به نرگس محمدی روز دوشنبه ۸ آبان با اشاره به جلوگیری از اعزام درمانی این فعال حقوق بشر زندانی به بیمارستان برای دومین بار از ۱۳ شهریور تاکنون، دلیل آن را «تن ندادن» نرگس محمدی به حجاب اجباری و «سرنکردن روسری» ذکر کرد.

بنا براین یادداشت، دادستان دستور داده بود که نرگس محمدی «تحت هیچ شرایطی» بدون روسری به بیمارستان اعزام نشود.

نرگس محمدی پیش‌تر با اشاره به «مرگ مظلومانه آرمیتا» تاکید کرده بود که به پاس خونش «حجاب اجباری» را بر نخواهد تابید.

نرگس محمدی متولد ۱۳۵۱ در زنجان، در دو دهه اخیر بارها بازداشت و زندانی شده است.

او در آخرین پرونده قضایی، به اتهام «تبلیغات ضد دولتی» به ۱۰ سال حبس محکوم شد و در حال حاضر در زندان اوین تهران به سر می‌برد.

XS
SM
MD
LG