لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

عیادت‌کنندگان نرگس محمدی در جریان حضورش در بیمارستان تهدید و بازداشت شدند


نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی و برنده جایزه صلح نوبل
نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی و برنده جایزه صلح نوبل

نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی و برنده جایزه صلح نوبل، از تهدید و بازداشت عیادت‌کنندگانش در بیمارستان خبر داده و تاکید کرده است که تا لغو «حجاب اجباری» بدون روسری به خیابان خواهد آمد.

تقی رحمانی، همسر این زندانی سیاسی، به بخش فارسی صدای آمریکا گفت که پس از انتقال نرگس محمدی به بیمارستان قلب شماری از دوستان، همبندی ها و مادران دادخواهی که برای دیدار و حمایت از او در بیمارستان حضور پیدا کرده بودند، تهدید و بازداشت شدند.

در صفحه اینستاگرام نرگس محمدی هم نوشته شده است در شرایطی که او در محاصره «دهها نیروی امنیتی و نظامی» در اتاقی در بیمارستان حبس شده بود، هم بندی سابقش، نوشین جعفری، و یکی از مادران دادخواه که به قصد عیادتش آمده بودند، بازداشت شده‌اند.

این فعال حقوق بشر زندانی با اشاره به «هراس حکومت» از دیده شدن او «بدون روسری» در میان «مردان حکومت استبدادی دینی» تاکید کرد که تا لغو «حجاب اجباری» اینگونه به خیابان خواهد آمد.

نرگس محمدی خطاب به حکومت جمهوری اسلامی نوشت که «شما در هراس دیده‌شدن ما زنان بدون حجاب اجباری خواهید لرزید.»

خانم محمدی پس از آنکه روز چهارشنبه ۱۷ آبان، «بدون روسری و با کت و دامن» و در میان دهها تن از نیروهای حکومتی به بیمارستان برده و به زندان اوین بازگردانده شد، اعلام کرد که به اعتصاب غذایش پایان می‌دهد.

این برنده جایزه صلح نوبل و زندانی سیاسی، از روز ۱۵ آبان در اعتراض به «سیاست جمهوری اسلامی برای تعلل و عدم رسیدگی پزشکی به وضعیت زندانیان بیمار» و اعتراض به «سیاست یا مرگ یا حجاب اجباری برای زنان ایران» اعتصاب غذا کرده بود.

پس از اعلام مخالفت نرگس محمدی با حجاب اجباری، مقامات قضائی جمهوری اسلامی تلاش کردند با ممانعت از اعزامش به بیمارستان، او را وادار به استفاده از روسری کنند.

این اقدام حکومت جمهوری اسلامی با انتقادهای نهادهای بین‌المللی از جمله کمیته نوبل، بنیاد اولاف پالمه و انجمن قلم آمریکا مواجه شد و مقامات جمهوری اسلامی سرانجام به خواسته نرگس محمدی تن دادند و او را بدون حجاب اجباری به بیمارستان منتقل کردند.

نرگس محمدی متولد ۱۳۵۱ در زنجان، در دو دهه اخیر بارها بازداشت و زندانی شده است.

او در آخرین پرونده قضایی، به اتهام «تبلیغات ضد دولتی» به ۱۰ سال حبس محکوم شد و در حال حاضر در زندان اوین تهران به سر می‌برد.

XS
SM
MD
LG