لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۴۲

نرگس محمدی، برنده جایزه صلح نوبل، در لیست ۲۵ زن تأثیرگذار فایننشال تایمز قرار گرفت


نرگس محمدی
نرگس محمدی

نرگس محمدی فعال حقوق بشر ایرانی و برنده جایزه صلح نوبل به دلیل مبارزه برای حقوق زنان و آزادی بیان در ایران، از سوی روزنامه فایننشال‌تایمز به عنوان یکی از ۲۵ زن تأثیرگذار در سال ۲۰۲۳ انتخاب شد.

فایننشال‌تایمز علاوه بر نرگس محمدی، مارگو رابی، بازیگر استرالیایی، بیانسه، خواننده آمریکایی و باربارا کینگسالور، نویسنده آمریکایی، را نیز به علت فعالیت‌های خود در زمینه‌های مختلف و اثرگذاری قابل توجهی بر جهان، در فهرست ۲۵ زن تأثیرگذار در سال ۲۰۲۳ قرار داده است.

نرگس محمدی فعال حقوق بشر در حالی ۱۴ مهرماه امسال از سوی کمیته نوبل به عنوان برنده جایزه صلح در سال ۲۰۲۳ انتخاب شد که همچنان در زندان اوین محبوس است و نمی‌تواند برای دریافت این جایزه در مراسمی که در اسلو برگزار می‌شود شرکت کند.

انجمن قلم آمریکا و صدها فعال حقوق بشر از سراسر جهان ۹ آذرماه طی نامه‌ای سرگشاده از جمهوری اسلامی خواستند به نرگس محمدی اجازه دهد تا در مراسم اهدای جایزه صلح نوبل در اسلو شرکت کند.

در این نامه آمده است که نرگس محمدی زندگی خود را وقف مبارزه برای آزادی و حقوق زنان در ایران کرده است و باید این اجازه را داشته باشد که در مراسم نوبل شرکت کند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز در اول آذر با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد جان نرگس محمدی در خطر است و خواستار آزادی بی‌قید و شرط وی شد.

نرگس محمدی اوایل امسال نیز هم جایزه قلم باربِی آزادی نوشتن و جایزه جهانی آزادی مطبوعات یونسکو «گییِرمو کانو» را دریافت کرده بود.

نرگس محمدی متولد ۱۳۵۱ در زنجان، در دو دهه اخیر بارها بازداشت و زندانی شده است.
او در آخرین پرونده قضایی، به اتهام «تبلیغات ضد دولتی» به ۱۰ سال حبس محکوم شد و در حال حاضر در زندان اوین تهران به سر می‌برد.

XS
SM
MD
LG