لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۸

جنگ اسرائیل و حماس از زمین و هوا؛ «۴۳۶ فلسطینی» ظرف ۲۴ ساعت کشته شدند


یک محله آسیب دیده در پی حملات هوایی اسرائیل به شهر غزه، دوشنبه، اول آبان ۱۴۰۲
یک محله آسیب دیده در پی حملات هوایی اسرائیل به شهر غزه، دوشنبه، اول آبان ۱۴۰۲

اسرائیل روز دوشنبه اول آبان بار دیگر غزه را بمباران کرد. هم‌زمان، سربازان اسرائیلی در زمین با شبه نظامیان حماس مبارزه کردند.

وزارت بهداشت غزه اعلام کرده که در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۳۶ نفر در حملات هوایی اسرائیل کشته شده‌اند که بیشتر کشته شدگان در جنوب باریکه پرجمعیت غزه بوده‌اند.

سازمان ملل اعلام کرده که غیرنظامیان در برابر حملات هوایی بی‌امان اسرائیل که بخش‌هایی از مناطق تحت کنترل حماس را با خاک یکسان کرده، غذا، آب و مکانی به عنوان سرپناه ندارند.

به گزارش رویترز، کمک‌هایی که از گذرگاه مرزی رفح به غزه ارسال شده، در برابر نیاز ساکنان بسیار ناچیز است.

وزارت بهداشت در غزه روز دوشنبه اعلام کرد که از آغاز جنگ در ۱۵ مهر تا کنون دستکم ۵۰۸۷ فلسطینی در حملات اسرائیل کشته شده اند که ۲۰۵۵ نفر آنها کودک بودند.

درگیری اخیر میان حماس با اسرائیل روز ۱۵ مهر با حمله به اسرائیل از سوی شبه‌نظامیان حماس آغاز شد. در آن حمله ۱۴۰۰ اسرائیلی کشته شدند و بیش از ۲۰۰ نفر به گروگان حماس درآمدند.

اسرائیل با تایید حملات شبانه به نوار غزه گفت که نیروهای زمینی اقدام به حملات محدودی برای مقابله با شبه‌نظامیان فلسطینی کردند، و حملات هوایی بر مکان‌هایی متمرکز شد که حماس در تدارک کمین کردن و تهاجم گسترده‌تر به اسرائیل در آنجا تجمع کرده بود.

به گفته سخنگوی ارشد ارتش اسرائیل، «در طول شب حملاتی توسط تانک‌ها و پیاده نظام انجام شد. این حملات برای از هم پاشیدن جوخه‌های تروریستی بود که برای مرحله بعدی جنگ آماده می شوند.»
او گفت که در این حملات همچنین تلاش شد تا اطلاعاتی در مورد ۲۲۲ نفری که در اسارت حماس هستند، جمع‌آوری شود.

وزارت کشور غزه که تحت کنترل حماس است، اعلام کرد که در حمله هوایی اسرائیل به خانه‌های مسکونی در محله‌هایی در رفح نزدیک مرز جنوبی غزه با مصـر، دستکم ۱۸ فلسطینی کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.

گردان‌ عزالدین قسام، شاخه مسلح حماس، گفته که جنگجویانش با یک نیروی اسرائیلی که به غزه نفوذ کرده بود، درگیر شدند و شماری از تجهیزات نظامی اسرائیل را منهدم کردند. این گروه گفت که نیروهای زرهی اسرائیل در شرق خان یونس در جنوب غزه نفوذ کرده‌اند.

قدرتمندترین ارتش خاورمیانه اکنون با گروهی درگیر جنگ است که با کمک جمهوری اسلامی زرادخانه بزرگی ساخته و در یک محیط شهری پرازدحام، با استفاده از یک شبکه تونل وسیع زیرزمینی می‌جنگند.

حزب الله روز دوشنبه اعلام کرد یکی از جنگجویان آن گروه کشته شده است. ارتش اسرائیل اعلام کرد که از زمان آغاز درگیری‌های اخیر، هفت سرباز در مرز لبنان کشته شده‌اند.

مقامات امنیتی جمهوری اسلامی به رویترز گفتند که استراتژی ایران این است که نیروهای نیابتی خاورمیانه مانند حزب‌الله حملات محدودی را به اهداف اسرائیل و ایالات متحده دنبال کنند اما از تشدید تنش در تهران جلوگیری کنند.

وزارت بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطینی اعلام کرد که روز دوشنبه در کرانه باختری، دو فلسطینی در یک اردوگاه آوارگان در نزدیکی رام‌الله کشته شدند.
ساکنان اردوگاه به رویترز گفتند که نیروهای اسرائیلی به کمپ یورش بردند و با مردان مسلح و جوانانی که سنگ پرتاب می‌کردند درگیر شدند.

مطالب مرتبط

XS
SM
MD
LG