لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۲۷

تحلیل تصاویر توسط آسوشیتدپرس هم تایید کرد؛ عامل انفجار در بیمارستان غزه «احتمالا» موشکی بود که از خاک غزه شلیک شد


انفجار در بیمارستانی در غزه
انفجار در بیمارستانی در غزه

تحلیل بصری که توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس منتشر شده هم تایید می‌کند که به نظر می‌رسد موشکی از غزه به بیراهه رفته و «احتمالاً» باعث انفجار مرگ‌بار در بیمارستانی در غزه شده است.

کمی قبل از ساعت ۷ بعد از ظهر سه‌شنبه هفته گذشته به وقت محلی، رگبار موشک‌ها آسمان تاریک غزه را روشن کرد. ویدئوهای تحلیل شده توسط خبرگزاری آسوشیتدپرس نشان می‌دهد که یکی از موشک‌ها در مسیر منحرف شده و قبل از سقوط به زمین در هوا شکسته می‌شود.

چند ثانیه بعد، ویدئوها انفجاری بزرگ در همان منطقه - محل بیمارستان عرب الاهلی غزه - را نشان می‌دهد.

چه کسی مقصر این انفجار بود، بحث‌های شدیدی را بین دولت اسرائیل و شبه نظامیان فلسطینی به راه انداخته است و تنش‌ها را در جنگ دو هفته‌ای آنها تشدید کرده‌است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس بیش از ده‌ها ویدئو از لحظات قبل، حین و پس از انفجار بیمارستان و همچنین تصاویر و عکس‌های ماهواره‌ای را تجزیه و تحلیل کرد. تحلیل آسوشیتدپرس نشان می‌دهد که موشکی که در هوا منفجر شده است از داخل خاک غزه که تحت کنترل شبه‌نظامیان فلسطینی است شلیک شده است و انفجار بیمارستان «به احتمال زیاد» زمانی رخ داده که بخشی از آن موشک که در آسمان شکسته شده بود به زمین سقوط کرده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، فقدان شواهد پزشکی قانونی و دشواری جمع آوری آن مواد روی زمین در میانه جنگ به این معنی است که هیچ مدرک قطعی وجود ندارد که شکست موشک و انفجار در بیمارستان را با هم مرتبط کند. با این حال، ارزیابی این خبرگزاری که توسط طیف وسیعی از کارشناسان با تخصص در داده‌های منبع باز، مکان‌یابی جغرافیایی و تسلیحات موشکی پشتیبانی شده است نشان از این دارد که انفجار بیمارستان «به احتمال زیاد» زمانی رخ داده که بخشی از آن موشک که در آسمان شکسته شده بود به زمین سقوط کرده است.

پیش از این ارزیابی نهادهای اطلاعاتی و امنیتی کشورهای مختلف از جمله آمریکا، کانادا و بریتانیا نیز نشان می‌داد که انفجار صورت گرفته در بیمارستان غزه ربطی به حملات هوایی ارتش اسرائیل ندارد.

شبه‌نظامیان حماس که تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند، هفته گذشته و تنها دقایقی پس از این انفجار، اسرائیل را مسئول این حمله اعلام کردند. ادعایی که یک روز پس از آن با انتشار اسنادی توسط ارتش اسرائیل تکذیب شد و عامل انفجار، اصابت موشکی از خاک غزه اعلام شد. به گفته ارتش اسرائیل و براساس مدارکی که منتشر کرده بودند، جهاد اسلامی، دیگر گروه شبه‌نظامی فلسطینی که از متحدان حماس است مسئول این انفجار معرفی شده بودند.

در روزهای گذشته، شبکه خبری سی‌ان‌ان نیز با بررسی و تحلیل تصاویر منتشر شده از این حادثه تایید کرده بود که انفجار در بیمارستان الاهلی غزه در پی شلیک موشک‌هایی از خاک غزه ایجاد شده است.

XS
SM
MD
LG