لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۵

با شروع آتش بس ۷۲ ساعته در غزه ۴ فلسطینی کشته شدند


جان کری در دهلی نو آتش بس ۷۲ ساعته بین حماس و اسرائيل را اعلام می کند
جان کری در دهلی نو آتش بس ۷۲ ساعته بین حماس و اسرائيل را اعلام می کند

جان کری، وزیر امورخارجه آمریکا و بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد روز پنجشنبه در بیانیه ای مشترک گفتند اسرائيل و حماس با یک آتش بس ۷۲ ساعته در غزه موافقت کردند. این آتش بس از ۸ صبح روز جمعه به وقت محلی آغاز شد.

اما همزمان با آغاز آتش بس، چهار فلسطینی در غزه کشته شدند. مقامات غزه گفتند توپباران اسرائیل دست کم چهار فلسطینی را کشت. به گفته آنها، این حمله حدود دو ساعت پس از آغاز آتش بس انجام شد.

همچنین صدای آژیر خطر ناشی از پرتاب راکت فلسطینی ها در جنوب اسرائيل شنیده شد. مشخص نیست که چه کسی ابتدا آتش بس را نقض کرده است. در درگیری های حدود ۴ هفته ای اسرائيل و فلسطینی ها بیش از ۱۴۰۰ فلسطینی کشته شده اند. مقامات فلسطینی گفتند ۱۷ نفر از جمله ۱۰ عضو یک خانواده چندی پیش از آغاز آتش بس ۳ روزه کشته شدند.

در بیانیه جان کری و بان می کون آمده است که نیروها در محلی که هستند، می مانند. معنای این شرط این است که نیروهای اسرائيلی نباید عقب نشینی کنند.

آقای کری که در دهلی نو حضور داشت، گفت هیچکدام از طرفین از موقعیت فعلی که حضور دارند پیشروی نظامی نمی کنند، اما اسرائیل به تخریب تونل هایی که حماس از آنها برای قاچاق سلاح و نیرو به اسرائيل استفاده کرده، ادامه می دهد.

جان کری ۷۲ ساعت آینده را زمانی ارزشمند برای همه طرف ها خواند که به مسائلی که منجر به خشونت های سه هفته گذشته انجامید، بپردازند. او گفت مردم غزه شایسته آن هستند که در امنیت و عزت زندگی کنند و نگرانی های امنیت اسرائيل نیز باید رفع شود.

او گفت آمریکا ۴۷ میلیون دلار کمک های انسانی به مردم غزه می کند.

حماس که نوار غزه را در اختیار دارد گفت آتش بس را رعایت می کند. یک سخنگوی حماس گفت همه گروه های فلسطینی در زمینه رعایت آتش بس، متحد هستند.

بیانیه جان کری و بان کی مون می گوید هیات های فلسطینی و اسرائيلی فورا برای مذاکرات با دولت مصر برای رسیدن به یک آتش بس دراز مدت به قاهره می روند.

درگیری ها در غزه اما شبانه ادامه یافت. حماس گفت چند راکت به اسرائیل شلیک کرده است که منجر به پخش آژیر خطر در تل آویو شد. ساکنان غزه نیز از توپباران منطقه توسط اسرائيل خبر دادند.

XS
SM
MD
LG