لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۲

اسرائیل مواضع حزب‌الله در جنوب لبنان را بمباران کرد


حمله اسرائیل به مواضع حزب‌الله در جنوب لبنان. شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲
حمله اسرائیل به مواضع حزب‌الله در جنوب لبنان. شنبه ۱۳ آبان ۱۴۰۲

ارتش اسرائیل اعلام کرد در پاسخ به حملات انجام‌شده از خاک لبنان، مواضع حزب‌الله را هدف حملات هوایی و توپخانه‌ای خود قرار داده است.

به گفته ارتش اسرائیل، «زیرساخت‌های تروریستی، انبارهای راکت، و تاسیسات مورد استفاده حزب‌الله» مورد حمله قرار گرفته‌اند.

در حالی که حزب‌الله حمله به مواضع ارتش اسرائیل را تایید کرده است، منابع امنیتی و ساکنان جنوب لبنان گفته‌اند اسرائیل شدیدترین حملات خود طی درگیری‌های فرامرزی هفته‌های اخیر را انجام داده است.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک منبع مطلع از حملات حزب‌الله گزارش داده که این گروه تحت حمایت جمهوری اسلامی موشک قدرتمندی به سوی مواضع اسرائیلی‌ها در آن سوی مرز شلیک کرده است. به گفته منبع مزبور، حزب‌الله اولین بار است از این موشک استفاده می‌کند.

به دنبال حمله ۱۵ مهر ستیزه‌جویان فلسطینی به اسرائیل، حزب‌الله تبادل آتش با ارتش اسرائیل را آغاز کرد.

درگیری‌های اخیر میان حزب‌الله و ارتش اسرائیل، شدیدترین از نوع خود از زمان جنگ دوم لبنان در تابستان ۱۳۸۵ بوده است.

این در حالی است که حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، روز جمعه دوازدهم آبان جلوگیری از گسترش جنگ به منطقه را منوط به توقف حملات اسرائیل به غزه دانست و هشدار داد که امکان کشیده شدن جنگ به جبهه‌های دیگر یک «احتمال واقعی» است.

به گزارش رویترز، تا کنون ۶۰ شبه‌نظامی عضو حزب‌الله در درگیری‌های اخیر کشته شده‌اند.

در ویدیویی که یکی از ساکنان شهر خیام در جنوب لبنان به اشتراک گذاشته، دو ستون غلیظ دود بر فراز تپه‌های نزدیک به این شهر دیده می‌شود. به گفته این شهروند لبنانی، این دود ناشی از حملات اسرائیل بوده است.

رویترز به نقل از یک شهروند دیگر اهل خیام از فرودآمدن چهار گلوله توپ در نزدیکی این شهر خبر داده و افزوده این حمله تلفاتی در بر نداشته است.

اسرائیل اعلام کرده علاقه‌ای به گسترش درگیری در مرزهای شمالی این کشور ندارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، ماه گذشته به حزب‌الله درباره گشودن جبهه دوم در مرز اسرائیل و لبنان هشدار داد و گفت چنین اقدامی با ضدحملات در وسعت «غیرقابل‌تصور» و «ویرانی» لبنان منجر خواهد شد.

XS
SM
MD
LG