لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۲

حمله هوایی اسرائیل به «محل سکونت خانواده» اسماعیل هنیه در شمال غزه


سرباران اسرائیلی. آرشیو
سرباران اسرائیلی. آرشیو

ارتش اسرائیل روز شنبه محل سکونت خانواده اسماعیل هنیه، رهبر تبعیدی حماس، در حاشیه شمالی شهر غزه را هدف حمله هوایی قرار داد.

هیچ جزئیات فوری در مورد خسارات یا تلفات وجود ندارد. یکی از اعضای ارشد حماس به آسوشیتدپرس گفت که این خانه توسط دو پسر هنیه استفاده می‌شد.

ایالات متحده، کانادا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل و شمار دیگری از کشورهای جهان حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌اند.

حماس مورد حمایت جمهوری اسلامی در حمله ۷ اکتبر به اسرائیل دستکم ۱۴۰۰ نفر را کشت و حدود ۲۴۰ نفر را گروگان گرفت. اسرائیل در واکنش مصمم به محو حماس شد و حملات هوایی، دریایی و زمینی به نوار غزه را آغاز کرد.

اسرائیل می گوید حماس زیرساخت‌های نظامی گسترده‌ای در غزه دارد، از جمله شبکه‌ای از تونل های زیرزمینی، پناهگاه‌ها و مراکز فرماندهی. ارتش اسرائیل همچنین می‌گوید که حملاتش شبه‌نظامیان حماس را هدف قرار می‌دهد و حماس با مخفی شدن در میان غیرنظامیان، جان آنها را به خطر اندخته است.

غزه اکنون در محاصره نیروهای اسرائیلی است که از غیرنظامیان خواسته به سمت جنوب حرکت کنند.

با وجود این هشدارها، اسرائیل به حملات خود در جنوب هم ادامه داده است و می‌گوید که اعضای حماس را هدف قرار می‌دهد. ارتش اسرائیل گفت در جریان عملیات در جنوب، ستیزه‌جویان حماس که در حال خروج از یک تونل دیده شدند هدف قرار گرفتند و کشته شدند.

در همین حال، درگیری‌ها در امتداد مرز شمالی اسرائیل صبح روز شنبه ادامه یافت. ارتش اسرائیل اعلام کرد که سلول‌های شبه‌نظامیان حزب‌الله در لبنان که سعی داشتند به سمت اسرائیل شلیک کنند و همچنین یک پست دیده‌بانی حزب‌الله را هدف قرار داده است.

در طول جنگ، اسرائیل و حزب‌الله، متحد حماس، تقریباً هر روز در امتداد مرز لبنان به تبادل آتش پرداخته‌اند و نگرانی‌ها را نسبت به گشودن جبهه جدیدی در آنجا افزایش داده است.

XS
SM
MD
LG