لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۵

آمریکا از احتمال ارسال تجهیزات ضدهوایی گروه واگنر به حزب‌الله لبنان ابراز نگرانی کرد


آرشیو
آرشیو

آدرین واتسون، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه ۱۱ آبان، به صدای آمریکا درباره این گزارش که ممکن است گروه مزدوران «واگنر» تسلیحات ضد هوایی به حزب‌الله لبنان ارائه دهد، گفت: «اطلاعاتی که توسط وال استریت ژورنال گزارش شده نگران کننده است.»

آقای واتسون افزود: »می دانیم که روسیه از محکوم کردن حماس به دلیل حمله تروریستی وحشتناکش به اسرائیل خودداری کرده است»‌ و اشاره کرد که مسکو «اخیراً میزبان مقامات حماس»‌ بود.

دو گروه حزب‌الله لبنان و حماس از گروه های نیابتی و تحت حمایت جمهوری اسلامی هستند. همکاری های تهران و مسکو در سالیان اخیر از جمله در زمینه نظامی افزایش یافته است.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید همچنین در سخنانش روسیه را متهم کرد که «به جنایات خود در اوکراین ادامه می دهد.»

او گفت: «به همین دلیل، ما از کنگره خواستیم تا از اسرائیل حمایت کند، زیرا آنها از خود در برابر تروریسم دفاع می کنند» و اضافه کرد: دولت همچنین از کنگره آمریکا خواسته است تا «از اوکراین در حالی که از خود در برابر وحشی گری روسیه دفاع می کند، حمایت کند.»

در این حال، مجلس نمایندگان آمریکا روز پنجشنبه لایحه کمک ۱۴.۳ میلیارد دلاری به اسرائیل در جنگ با حماس را تصویب کرد. این لایحه با ۲۲۶ رای موافق در مقابل ۱۹۶ رای مخالف به تصویب رسید. ۱۲ نماینده دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نیز به این لایحه رای موافق دادند اما ۳ نماینده جمهوری‌خواه این مجلس به آن رای مخالفت دادند.

در همین حال، چاک شومر، رهبر اکثریت مجلس سنای آمریکا، با انتقاد از این لایحه گفت که مجلس سنا آن را نخواهد پذیرفت. اکثریت کرسی های مجلس سنا در اختیار دموکرات ها است.

دموکرات‌ها می‌گویند این لایحه شامل کمک به اوکراین برای مقابله با حمله روسیه نشده است.

کاخ سفید از چند هفته قبل گفته است که کمک به اسرائیل و اوکراین باید به هم مرتبط باشند و هر دو کشور در اولویت رئیس جمهوری ایالات متحده هستند.

پیشتر جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید، روز پنجشنبه به صراحت گفت که جو بایدن رئیس جمهوری ایالات متحده، طرحی که فقط شامل کمک‌های جنگ اسرائیل علیه حماس ‌شود را وتو خواهد کرد.

به گزارش نشریه «هیل»، آقای کربی گفت رئیس جمهوری ایالات متحده از یک بسته کمک‌های ترکیبی که شامل کمک به اسرائیل، غزه و اوکراین، همراه با اولویت‌های دیگر در بودجه پیشنهادی ۱۰۶ میلیارد دلاری که برای امنیت ملی آمریکا است، حمایت می‌کند.

XS
SM
MD
LG