لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۵۵

اعتراض به ازدواج مرد مسلمان و زن یهودی تازه‌مسلمان در اسرائیل


تجمع معترضان به اعتراض ازدواج یک مرد مسلمان و یک زن یهودی تازه‌مسلمان در نزدیکی تل آویو – ۲۶ مرداد ۱۳۹۳
تجمع معترضان به اعتراض ازدواج یک مرد مسلمان و یک زن یهودی تازه‌مسلمان در نزدیکی تل آویو – ۲۶ مرداد ۱۳۹۳

جسیکا الگت در گزارشی در نسخه بریتانیایی نشریه هافینگتن پست، از بازداشت چهار اسرائیلی متعصب دست راستی در پی براه انداختن تظاهرات همراه با خشونت که در اعتراض به ازدواج یک مرد مسلمان و یک زن یهودی‌زاده تازه‌مسلمان خبر داد.

بر اساس این گزارش، این زوج هر دو شهروند اسرائیل هستند.

به محمود منصور و مورل ملکا جهت برگزای مراسم ازدواجشان در محله ریشون لتزیون در ۸ کیلومتری جنوب تل آویو محافظ مسلح داده شده بود. این زوج که ساکن شهر یافا هستند، طی یک مراسم اسلامی عقد زناشویی بسته بودند و مراسم شب گذشته صرفاً مراسم جشن و پایکوبی بوده است.

آشنایی این دو نفر به ۵ سال پیش باز می‌گردد. ملکا قبل از ازدواجش به اسلام گرویده بود و قرار بود که تمامی بستگانش به جز پدرش که مخالف این پیمان بود در این مراسم شرکت کنند.

بیش از ۲۰۰ نفر از اعضای گروهی موسوم به «لهاوا» (به معنی شعله و همچنین مخفف واژه جلوگیری از ادغام در سرزمین‌های مقدس) با برگزاری تجمعی به «ادغام» در این پیمان زناشویی و با حمل پلاکاردهایی، از جمله «ادغام همان هولوکاست است» اعتراض کردند.

از سوی دیگر حامیان این ازدواج نیز تجمع خود را نیز بیرون مراسم عروسی با خواندن آوازهای عاشقانه و حمل پلاکاردی که بر روی آن نوشته شده بود «عشق پیروز است،» برگزار کردند.

این زوج درخواستی مبنی بر جلوگیری از تجمع در برابر محل مراسمشان را به دادگاه محلی ریشون لتزیون ارائه کرده بودند، اما دادگاه درخواست آنان را نپذیرفت، ولی از تجمع کنندگان خواست که با فاصله ۲۰۰ متری از مراسم، تظاهرات خود را برگزار کنند. پلیس فقط پس از دریافت کارت شناسایی و پرسیدن چندین سوال، میهمانان را به این مراسم راه می‌داد.

ایتمار گویر، وکیل گروه لهاوا در گفتگو با روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفت برگزاری این تجمع «پیروزی برای آزادی بیان تلقی می شود. این کشور دموکراتی است؛ به عقیده من ما حق اعتراض نسبت به ادغام داریم و تجمع امروز ما به همین دلیل است.»

رئوون ریولین، رئیس جمهوری اسرائیل، در اظهار نظری در این باره در صفحه فیسبوک خود نوشت «خط قرمز بین آزادی بیان و اعتراض از یک سو و تحریک احساسات از سوی دیگر وجود دارد. محمود و مورل تصمیم به ازدواج گرفته و با این کار از آزادی بینا در یک کشور دموکراتیک استفاده کردند.»

«تحریک احساسات علیه این زوج ناراحت و خشمگین کننده است... ضرورتی ندارد که هرکسی در شادی آنها شریک باشد، اما همگی وظیفه داریم به تصمیم آنها احترام بگذاریم.»

محمود تازه داماد در گفتگو با شبکه دو تلویزیون اسرائل گفت «هیچ مساله‌ای نمی‌تواند شادی ما را خدشه دار کند. ما تا صبح به رقص و شادی ادامه خواهیم داد. ما خواهان همزیستی مسالمت‌آمیز هستیم.»

XS
SM
MD
LG