لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۹

ادامه بازرسی بیمارستان «الشفا»؛ کماندوهای اسرائیلی موفق به کشف تسلیحات و تجهیزات حماس شدند


بیمارستان «الشفا» در غزه
بیمارستان «الشفا» در غزه

یک مقام نظامی اسرائیل، پنجشنبه ۲۵ آبان گفت که کماندوهای اسرائیلی در حال جست‌وجو در ساختمان و طبقات بیمارستان «الشفا» در غزه هستند و بصورت مدام اطلاعات تازه‌ای در حال ظهور است.

این مقام که نامش فاش نشد، گفت: «عملیات با درک ما مبنی بر وجود زیرساخت‌های تروریستی به خوبی پنهان شده در این مجوعه شکل گرفته است.»

او با بیان اینکه تسلیحات و تجهیزات حماس در بیمارستان کشف شده است، افزود که «حماس به‌طور مداوم برای پنهان کردن زیرساخت‌ها و شواهد» در بیمارستان‌های غزه تلاش کرده است. حماس این ادعا و استفاده از بیمارستان‌های غزه را رد می‌کند.

بیمارستان «الشفا» در غزه
بیمارستان «الشفا» در غزه

به گفته سازمان بهداشت جهانی، گزینه‌ها برای تخلیه بیمارستان الشفا در غزه محدود است.

یک مقام ارشد سازمان بهداشت جهانی، پنجشنبه گفت که سازمان ملل به دنبال راه‌هایی برای تخلیه بیمارستان است اما به دلیل محدودیت‌های امنیتی و لجستیکی، گزینه‌ها اندک است.

به گفته ریک برنان، مدیر اورژانس منطقه‌ای سازمان بهداشت جهانی، یکی از موانع این است که هلال احمر فلسطینی سوخت کافی برای آمبولانس‌های خود در غزه برای تخلیه بیماران ندارد. سخنگوی کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در اورشلیم نیز تأیید کرد که آمبولانس‌های کافی در غزه در دسترس نیست.

برنان به رویترز گفت که مصر آماده اعزام آمبولانس به غزه برای کمک به تخلیه بیماران است، اما ابتدا باید تضمین‌های امنیتی و امکان عبور امن فراهم شود.

به گفته این مقام سازمان بهداشت جهانی، حدود ۶۰۰ بیمار از جمله ۲۷ نفر با وضعیت وخیم در الشفا هستند. نیروهای اسرائیلی این هفته پس از یک روز محاصره، وارد بیمارستان شدند. او در ادامه افزود، افرادی که در اولویت تخلیه قرار دارند، شامل بیماران بدحال و ۳۶ نوزاد تازه متولد‌شده هستند که به دلیل کمبود سوخت برای تولید برق، دسترسی به انکوباتور ندارند.

بیمارستان اندونزی در غزه
بیمارستان اندونزی در غزه

در همین حال عاطف الکلوت، رئیس بیمارستان اندونزی در غزه، پنجشنبه به شبکه خبری «الجزیره» گفت که این بیمارستان در شرایطی تعطیل شد که حدود ۴۵ بیمار با نیاز فوری به جراحی در بخش پذیرش هستند.

او با اشاره به اینکه بیمارستان اندونزی به‌طور کامل خدمات و فعالیت خود در غزه را متوقف کرده، گفت که دلیل این امر «ناتوانی بالینی ما در پذیرش و اسکان بیماران غزه و مناطق شمالی» است.

XS
SM
MD
LG