لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

اسرائیل دستور تخلیه چهار شهر در جنوب نوار غزه را صادر کرد


نیروهای اسرائیلی در غزه
نیروهای اسرائیلی در غزه

اسرائیل روز پنجشنبه ۲۵ آبان، به ساکنان چهار شهر «بنی‌سهیلا، خزاعه، عبسان و قراره» در اطراف «خان‌یونس» در جنوب نوار غزه دستور داد تا این شهرها را تخلیه کنند.

این شهرها که پیش از درگیری‌های کنونی در غزه، محل سکونت ۱۰۰ هزار فلسطینی بود، اکنون پذیرای ده‌ها هزار آواره اهل شمال غزه نیز هستند که طی هفته اخیر و به دنبال هشدارهای اسرائیل به این منطقه پناه آورده‌اند.

در اعلامیه‌هایی که نیروی هوایی اسرائیل پخش کرد، گفته شده است که «اقدامات گروه تروریستی حماس مستلزم آن است که نیروهای دفاعی در مناطق محل سکونت شما علیه آنها اقدام کنند.»

در ادامه این اعلامیه‌ها آمده است: «برای امنیت خود، باید فورا محل‌های سکونت خود را ترک کنید و به پناهگاه‌های شناخته‌شده بروید.»

به نوشته اعلامیه‌های پخش شده، «هر کس که نزدیک تروریست‌ها یا تاسیسات آنها است، جان خود را به خطر می‌اندازد، و هر خانه مورد استفاده تروریست‌ها هدف حمله قرار خواهد گرفت.»

اعلامیه‌های مشابهی حدود دو هفته پیش در این منطقه پخش شده بود، اما این بار به دنبال پخش اعلامیه‌ها، تانک‌های اسرائیل حملات سنگین به این مناطق را شروع کردند.

اسرائیل پیش از آغاز حمله زمینی خود به شمال غزه، دستور تخلیه این منطقه را داده بود و در نتیجه آن، صدها هزار فلسطینی در آتش‌بس‌های تاکتیکی چند ساعته و با نظارت سربازان اسرائیلی به سوی جنوب غزه رفتند.

سازمان ملل متحد اعلام کرده که حدود دو سوم از جمعیت دو میلیون و ۳۰۰ هزار نفری غزه طی درگیری‌های پس از حمله ۱۵ مهر شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل از خانه و کاشانه خود آواره شده‌اند.

در پی حمله شبه‌نظامیان حماس، حدود ۱۲۰۰ تن کشته شدند که اکثر آنها غیر نظامی بودند.

پس از آن، اسرائیل نوار غزه را محاصره کرد و مواضع حماس را هدف حملات سنگین قرار داد. مسئولان بخش بهداشت نوار غزه که تحت کنترل حماس است، از کشته شدن بیش از ١١ هزار تن خبر داده‌اند و افزوده‌اند ۴۰ درصد قربانیان، کودک بوده‌اند.

بخش فارسی صدای آمریکا نمی‌تواند مستقلا آمار و ارقام ارائه‌شده از سوی نهادهای تحت سلطه حماس را تایید کند.

در این حال، اسرائیل تاکید کرده است که حماس از غیر نظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می‌کند.

از سوی دیگر، وولکر ترک، کمیساریای حقوق بشر سازمان ملل متحد روز پنجشنبه هشدار داد که شیوع بیماری‌های عفونی و گرسنگی با توجه به شرایط وخیم زندگی و شدت ازدحام جمعیت اجتناب‌ناپذیر به نظر می‌رسد.

در همین حال، خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه گزارش داد نمی‌توان ارزیابی دقیقی از وضعیت بزرگ‌ترین بیمارستان نوار غزه در دومین روز عملیات اسرائیل در آن به دلیل قطع ارتباط این مرکز درمانی با دنیای بیرون داشت.

طی هفته‌های اخیر، انتشار گزارش‌هایی در مورد وضعیت بیمارستان شفا با وجود صدها بیمار و هزاران غیرنظامی گرفتار در آن، همراه با کمبود سوخت، اکسیژن و دیگر لوازم اولیه موجب نگرانی جامعه بین‌المللی شده بود.

این در شرایطی است که ارتش اسرائیل روز چهارشنبه ۲۴ آبان، با انتشار ویدیوهایی اعلام کرد که سربازان این کشور در جریان حمله به بیمارستان شفا، تجهیزات نظامی مورد استفاده شبه‌نظامیان حماس را کشف کرده‌اند.

بر اساس بیانیه ارتش اسرائیل، سربازان این کشور اتاقی را در بیمارستان شفا پیدا کردند که در آن، «تجهیزات فناوری به همراه تسلیحات جنگی مورد استفاده حماس» دیده می‌شود.

آمریکا، اتحادیه اروپا، کانادا، ژاپن، اسرائیل و شماری از کشورهای جهان، گروه شبه‌نظامی حماس را که تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد، به عنوان یک گروه تروریستی شناسایی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG