لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۲

حزب‌الله لبنان هشت موشک به اسرائیل پرتاب کرد


مرز اسرائیل و لبنان. آرشیو
مرز اسرائیل و لبنان. آرشیو

گروه حزب‌الله لبنان که از حمایت مالی و تسلیحاتی جمهوری اسلامی برخوردار است، روز پنجشنبه ۲۵ آبان، گفت به هشت موضع نیروهای اسرائيلی در منطقه مرزی دو کشور موشک پرتاب کرده است.

اسرائیل نیز اعلام کرد که با توپخانه‌ به موشک‌پرانی حزب‌الله پاسخ داده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گروه حزب‌الله لبنان در بیانیه‌ای گفت که به هشت موضع نیروهای اسرائیل، از جمله یک محل تجمع گروهی از سربازان اسرائیلی، یک سرباز خانه، و چند پست دیگر نظامی این کشور حمله کرده است.

یک منبع امنیتی لبنان به رویترز گفت حملات اسرائیل، از جمله حملات پهپادی، دست‌کم دوازده روستا در سراسر مناطق مرزی جنوب لبنان را هدف قرار داد.

در این ارتباط، ارتش اسرائیل در بیانیه‌ای گفت که به یک «هسته‌» در لبنان که کوشید موشک‌های ضد‌تانک به سمت اسرائیل شلیک کند و اهداف‌ دیگری که اقدام به حملات توپخانه‌ای کرده بود، حمله کرده است.

به گفته ارتش اسرائیل، هیچ آسیبی از حملات حزب‌الله لبنان به آن کشور گزارش نشده است.

به نوشته رویترز، منبع امنیتی لبنان گفت: روز پنجشنبه یکی از خشن‌ترین روزها پس از آغاز حملات متقابل حزب‌الله و اسرائيل در پی حمله ناگهانی ۱۵ مهر شبه‌نظامیان حماس به اسرائيل بود.

در بیانیه‌ حزب‌الله لبنان گفته شد که حملات این گروه «در حمایت از مردم ثابت‌قدم فلسطینی در نوار غزه» بوده است.

به نوشته رویترز، طی درگیری‌های چند هفته گذشته بیش از ۷۰ شبه‌نظامی حزب‌الله و ۱۰ غیرنظامی در لبنان کشته شده‌اند و در اسرائيل نیز ۱۰ تن، از جمله هفت سرباز کشته شده‌اند. هزاران تن نیز در هر دو کشور به دلیل افزایش درگیری از منطقه گریخته‌اند.

همزمان با افزایش درگیری در مرز لبنان و اسرائيل، خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه در گزارشی اختصاصی به نقل از چند «مقام» گفته بود که مقام‌های جمهوری اسلامی قصد دارند تا به استفاده از گروه‌های شبه‌نظامی نیابتی خود، از جمله حزب‌الله لبنان، برای انجام حملات موشکی و پهپادی به اهداف اسرائیلی و آمریکایی در خاورمیانه ادامه دهند.

بر اساس آن گزارش، این مقام‌ها که رویترز به نام‌شان اشاره نکرده بود، گفتند که این استراتژی، تلاشی «کنترل شده» برای نشان دادن همبستگی با حماس در غزه است، بدون این‌که ایران وارد رویارویی مستقیم با اسرائیل شود که در آن صورت، ممکن است ایالات متحده نیز وارد درگیری شود.

XS
SM
MD
LG